Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW na liście 100 CIO

Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW znalazł się w gronie 100 czołowych menedżerów informatyki w Polsce, w uznaniu za realizację programu informatyzacji Politechniki Warszawskiej.

Techniczne aspekty zabezpieczania danych osobowych tematem spotkania w Ministerstwie Cyfryzacji

Przedmiotem dyskusji była możliwość przyznania przyszłemu organowi ochrony danych osobowych uprawnień do opracowywania dobrych praktyk dotyczących technicznych i organizacyjnych standardów przetwarzania danych osobowych.

Trzy zespoły złożyły projekty założeń tzw. „Ustawy 2.0”

Wszystkie trzy zespoły, który pracowały nad założeniami nowej ustawy dot. szkolnictwa wyższego, złożyły już wyniki swoich prac do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada.

Doktoraty wdrożeniowe tematem posiedzenia rządu

Możliwość uzyskania tytułu doktora na podstawie osiągnięć w pracach wdrożeniowych oraz uruchomienie programu „Doktorat wdrożeniowy”- to zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji, którym niebawem zajmie się rząd.

Portal The Times Higher Education zachęca do zapoznania się z ofertą polskich uczelni

W jednym z artykułów, portal The Times Higher Education przybliża polskie uczelnie, które znalazły się w Times Higher Education's World University Rankings. PW w rankingu z 2016 r. odnotowała awans i znalazła się w grupie uniwersytetów sklasyfikowanych na miejscach 501-600.

Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji

Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy.

Miesięcznik Perspektywy o działaniach Koła Naukowego SAE AeroDesign

Przybliżenie działalności Koła SAE AeroDesign, sukcesy drużyny na międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych oraz plany na przyszłość - to główne tematy wywiadu z Albertem Świerczyńskim, prezesem Koła Naukowego.

Oxford wita polskich uczestników konferencji

Na dwa dni do brytyjskiego Oksfordu zjechali się polscy naukowcy, uczestniczący w konferencji Science. Polish Perspectives. Swoje badania zaprezentowało 28 młodych badaczy. W sumie w spotkaniu uczestniczyło około 220 polskich naukowców.

Starszym i niepełnosprawnym pomoże robot z PW

Jak zauważa serwis PAP Nauka w Polsce niewielki robot mógłby ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym. Pomysł na to mają inżynierowie z Politechniki Warszawskiej, godząc nieograniczone potrzeby użytkownika z ograniczonymi możliwościami operacyjnymi robota.

Nagrody Nobla 2016 z dziedzin ścisłych przyznane

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrody Nobla za rok 2016 w dziedzinie fizyki i chemii. Laureata z zakresu nauk o fizjologii i medycynie wskazało Zgromadzenie Noblowskie przy Instytucie Karolinska.

Naukowcy z PW badają świecące kropki kwantowe

Kropki kwantowe można z powodzeniem dopasowywać do konkretnych potrzeb za pomocą nowoczesnych reakcji z udziałem jonów miedzi. To o tyle ciekawe, że we wcześniejszych doświadczeniach miedź zawsze niszczyła zdolność do świecenia.

Ustawa o innowacyjności już niebawem

Resort nauki chce, by tzw. mała ustawa o innowacyjności, wprowadzająca m.in. ulgi podatkowe i uproszczenia dla inwestujących w badania i rozwój, weszła w życie od stycznia 2017 r., a docelowa duża ustawa o innowacyjności - rok później.

Neutrina na cenzurowanym

Całkiem symetryczny Wszechświat nie byłby aż tak ciekawym miejscem - cała materia po prostu anihilowałaby z antymaterią. Dlatego naukowcy szukają śladów asymetrii między cząstkami i antycząstkami.

Piłkarskie ochraniacze prof. Mikołaja Szafrana

Komfort zawodnika na boisku jest kluczowy, a tym bardziej jego bezpieczeństwo. Specjalne ochraniacze opracowane przez zespół prof. Mikołaja Szafrana sprawią, że piłkarz niemal nie odczuje bólu zadanego przez przeciwnika. Energię kopnięcia pochłonie ochraniacz.

Luminatus 2016 dla Laboratorium Inżynierii Biomedycznej PW

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita nagrodę Luminatus 2016 dla najlepszego zespołu otrzymało Laboratorium Inżynierii Biomedycznej przy Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha.

Sztuczna krew w obiegu PW

O życiodajnej cieczy z Politechniki Warszawskiej, na którą czeka cały medyczny świat, wspomina tym razem portal tvn24.pl. Wynalazek przechodzi obecnie fazę testów. Sztuczna krew posłuży m.in. do przechowywania ludzkich organów w oczekiwaniu na transplantację. 

Physical Review C publikuje artykuł opracowany we współpracy z Wydziałem Fizyki PW

Artykuł dr. Kazuyuki Sekizawy z Wydzialu Fizyki Politechniki Warszawskiej zyskał uznanie prestiżowego czasopisma Physical Review C wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (American Physical Society, APS).

Zadziwiające technologie Nocy Muzeów 2016

Drony, roboty, samoloty, pokazy i warsztaty dotyczące najnowszych technologii to część atrakcji wystawy „Zadziwiające technologie”, która odbędzie się w sobotę 14 maja w ramach Nocy Muzeów 2016. Drugą edycję wystawy organizuje Polska Agencja Prasowa.

Prof. Krzysztof Kurzydłowski w raporcie o współpracy nauki i biznesu

Współpracę nauki i biznesu utrudniają ją m.in. różne priorytety naukowców i przedsiębiorców czy też słabo rozwinięte otoczenie pośredniczące w transferze technologii - wynika z raportu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Sukces PW Filii w Płocku w plebiscytach

W dniu 1 kwietnia 2016 r. w Domu Technika odbył się uroczysty finał Plebiscytu Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza”. Wydarzenie - Otwarcie Laboratorium Badawczego Innowacyjnych Technologii i Materiałów PW Filii w Płocku zajęło III miejsce w kategorii Gospodarka, nauka, społeczeństwo.

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW