Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Sztuczna krew - czy da się ją wyprodukować?

Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Przeprowadzone testy dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany bez względu na grupę krwi. Nad sztuczną krwią pracują również naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Ma mieć ona zastosowanie przede wszystkim w transplantologii.

Peshang Hama Karim - absolwent PW, lider klimatyczny

O Peshangu Hama Karim, absolwencie PW, uczestniku Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, działaczu na rzecz ochrony środowiska w Warszawie i założycielu organizacji ekologicznej w Kurdystanie pisze portal wyborcza.pl.

Inwestycje w ludzi - kluczowe w projekcie na uczelnię badawczą

Dodatkowe 50 mln zł, które Politechnika Warszawska otrzyma co roku jako uczelnia badawcza, zostanie przeznaczone na „inwestycje” w ludzi, powiedział w rozmowie z PAP prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW.

NanoEmi Sp. z o. o. wśród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

NanoEmi Sp. z o. o. spółka spin-off wywodząca się z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej znalazła się wśród 21 nominowanych przedsiębiorstw w XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Żegnamy wnuka twórcy języka esperanto

W wieku 95 lat zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof. Esperantysta, honorowy obywatel Białegostoku oraz absolwent Politechniki Warszawskiej, którą opuścił z tytułem inżyniera konstrukcji betonowych.

„Po drugiej stronie lustra” z Rektorem PW

W audycji „Po drugiej stronie lustra” na antenie Programu I Polskiego Radia Rektor PW prof. Jan Szmidt opowiedział o swoim życiu, badaniach naukowych, o tym, co to znaczy być inżynierem i jakie powinny być polskie szkoły wyższe.

Zrozumieć osoby niepełnosprawne - gra miejska

Absolwent Politechniki Warszawskiej stworzył grę miejską, która pozwala wcielić się w rolę osoby przemierzaj stolicę na wózku inwalidzkim. Tym samym pomaga lepiej zrozumieć trudności w poruszaniu się jakie mają osoby niepełnosprawne.

System do wykonywania płatności zbliżeniowych przez Bluetooth

Badacze z firmy Braintri i Politechniki Warszawskiej zaprojektowali system, który umożliwi wykonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą protokołu Bluetooth. Technologia znaleźć może zastosowanie m.in. w bankomatach czy w operacjach potwierdzania tożsamości.

Prof. Tomasz Ciach na liście „People Transforming Business”

Prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, założyciel grupy spółek biotechnologicznych NanoGroup, znalazł się na liście „People Transforming Business” opracowanej przez portal Business Insider Polska.

Lecznicze opatrunki z glonów

W ramach konsorcjum BIOG-NET, badacze z sześciu ośrodków naukowych w Polsce, w tym Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, podglądają okrzemki i chcą je wykorzystać w medycynie.

KRASP popiera oświadczenie rektora UAM dotyczące m.in. „języka nienawiści”

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich poparła przesłanie zawarte w oświadczeniu rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr. hab. Andrzeja Lesickiego z 12 sierpnia 2019 r.

Raport „Doktoranci w Polsce”

Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy opublikował raport „Doktoranci w Polsce”, z którego wynika m.in., że w 2018 r. najwięcej doktorantów wśród uczelni technicznych kształciła Politechnika Warszawska.

Warszawa przyciąga studentów

Kapitał ludzki w stolicy jest przedmiotem raportu opracowanego z inicjatywy Biura Rozwoju Gospodarczego urzędu m. st. Warszawy. W badaniu udział wzięli cudzoziemcy mieszkający i pracujący w Warszawie, studenci spoza Warszawy i zza granicy, a także pracodawcy.

Jakość życia singli w Płocku i powiecie płockim

W 2018 r. Urząd Miasta Płocka rozdał pierwsze granty badawcze. W gronie stypendystów znalazła się dr inż. Marlena Piekut z Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych PW w Płocku, która zbadała jakość życia mieszkańców Płocka i powiatu płockiego żyjących w jednoosobowych gospodarstwach domowych.

Grafen zatrzyma ciepło

Tlenek grafenu i związki grafenopochodne mogą ochronić nasze pomieszczenia lub pojazdy przed utratą ciepła lub nadmiernym nagrzaniem. Materiały grafenowe będzie można wykorzystać w elewacjach, w oknach i w tkaninach. Nad nowymi kompozytami pracuje zespół PW.

Rektor Politechniki Warszawskiej o wykorzystaniu wodoru w gospodarce

W warunkach ziemskich wodór występuje prawie wyłącznie w postaci wody, związków organicznych i nieorganicznych, co uniemożliwia jego bezpośrednie pozyskiwanie jako paliwa. O możliwym wykorzystaniu wodoru w gospodarce Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.

 

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej na Shell Eco-marathon 2019

Zespół SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej zajął 5. miejsce w kategorii miejskich konceptów spalinowych w konkursie Shell Eco-marathon 2019 na najbardziej wydajny energetycznie bolid zbudowany przez studentów ze światowych uczelni.

Polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną

W środę, 3 lipca br. dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów oraz Światowid - satelita komercyjny i obserwacyjny opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W przestrzeni kosmicznej pozostaną przez rok, a następnie spłoną w ziemskiej atmosferze. 

Algorytm pomoże „podglądać” żywe komórki

Dr inż. Wojciech Krauze, inżynier fotoniczny z Politechniki Warszawskiej znalazł sposób by „podglądać” komórki podczas pracy, bez naruszania ich struktury. Wszystko dzięki algorytmowi przetwarzającemu dane z tomografu optycznego.

Prof. Janusz Zieliński z tytułem Superpłocczanina

Prorektor PW ds. Filii w Płocku prof. Janusz Zieliński otrzymał tytuł „Superpłocczanina” w plebiscycie „Płocczanin Roku” organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i Urząd Miasta Płocka.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI