Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Hełm wspomagający oddychanie u chorych z Covid-19

W Warszawie powstał prototyp hełmu wspierającego oddychanie m.in. u pacjentów z COVID-19. To wspólny projekt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Ryszard Mieczysław Ruszkowski: Nie zmarnowałem swojego życia

O trudnych doświadczeniach i życiowej pasji opowiada Ryszard Mieczysław Ruszkowski (rocznik 1919), jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Szarych Szeregów i AK „Głuszec” Grójec, geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej.

Na Politechnice Łódzkiej sieć badawcza 5G

Sieć badawcza 5G zainaugurowała w czwartek swoje funkcjonowanie na Politechnice Łódzkiej. W przyszłości zapewni firmom dostęp do specjalistycznej infrastruktury umożliwiającej testowanie i walidację rozwiązań wykorzystujących technologię 5G.

Zapanować nad koloidami

O roli badań prowadzonych w Katedrze Inżynierii Procesów Zintegrowanych działającej na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej dla Przeglądu Technicznego opowiada prof. dr hab. inż. Arkadiusz Moskal.

Prof. Jacyna: Stworzyliśmy pracownię, która jest nowością w skali europejskiej

Na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej stworzono pracownię wyposażoną w unikatową makietę kolejową z terminalami intermodalnymi. Studenci mogą tutaj poznać systemy informatyczne wykorzystywane na kolei. 

Studenci Wydziału Architektury PW z wyróżnieniem za projekt nowojorskiej biblioteki

Kinga Batte, Weronika Urban i Kacper Kozak,studenci Wydziału Architektury PW otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Switch Competitions. Zadaniem było wykonanie projektu pawilonu-biblioteki w nowojorskim Central Parku.

System pasywnej lokacji PET/PCL nagrodzony

System pasywnej lokacji (SPL) PET/PCL, opracowany przez konsorcjum PIT-RADWAR SA (lider), Politechnikę Warszawską oraz AM Technologies Polska sp. z o.o., zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności.

Bezpłatny kurs dla dydaktyków w zakresie nauczania online

Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli, pozwalający na dokształcenie się w zakresie nauczania online i prowadzenia zdalnych lekcji. Mogą z niego korzystać m.in. pracownicy dydaktyczni szkół wyższych.

Studenci z PW budują motocykl

Studenci z Politechniki Warszawskiej przygotowują pojazd, który wystartuje w wyścigu na torze profesjonalistów z MotoGP.

„Rzeczpospolita” przypomina postać Jana Czochralskiego

Bez odkrytej przez Jana Czochralskiego metody wytwarzania monokryształów zapewne nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, komputerów i całej elektroniki. Postać „ojca światowej elektroniki” przypomina dziennik „Rzeczpospolita”.

Młodzi poligrafowie w Stacji Nauka

5 marca br. gośćmi programu Stacja Nauka Czwórki Polskiego Radia byli studenci z Koła Naukowego CMYK działającego przy Zakładzie Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

Dzień Nauki Polskiej

Z okazji Dnia Nauki Polskiej serwis PAP Nauka w Polsce przypomina ciekawe polskie badania z ostatnich kilku lat, wśród których nie zabrakło osiągnięć Politechniki Warszawskiej.

Ciepło z kawowych fusów

EcoBean, spółka spin-off powołana przy Politechnice Warszawskiej, zajęła się przetwarzaniem kawowych fusów w brykiet. To jednak dopiero początek. Twórcy rozwiązania wykorzystując fusy chcą produkować polimery biodegradowalne, a z nich kubki, talerzyki, opakowania na żywność.

Wyjątkowy mikroskop optyczny opracowany na PW

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, wspierani przez ekspertów z University of Dundee w Wielkiej Brytanii i University of Technology Sydney w Australii, opracowali mikroskop optyczny, który pozwala na oglądanie struktur i komórek w nanoskopijnej skali, ukrytych pod innymi komórkami.

Polscy inżynierowie wysoko cenieni na całym świecie

Sześcioro przedstawicieli Politechniki Warszawskiej po niemiecku rozmawiało w Polskim Radiu na temat życia studenckiego i perspektyw zawodowych. 

Prof. Rajmund Bacewicz: W stronę kultury jakości

Centralnym elementem misji uczelni badawczej są badania naukowe i ściśle z nimi związane kształcenie. Dla uczelni technicznej, jaką jest Politechnika Warszawska, fundamentalnym elementem misji jest działanie w tych obszarach, w których rozwój cywilizacji i społecznych potrzeb kreuje najważniejsze wyzwania technologiczne - tłumaczy prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW.

Dorobek życia przekazany na rzecz młodych badaczy

Anonimowy dar pary stulatków dla fundacji wspierającej młodych naukowców świadczy o tym, jak ważna może być polska nauka dla ludzi z nią niezwiązanych. Małżeństwo przekazało na ten cel dorobek swojego życia.

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie, ale i szansa

W Politechnice Warszawskiej dyskutowano na temat starzejącego się społeczeństwa. Jakie wyzwania i szanse dla gospodarki oraz opieki zdrowotnej wynikają z dynamicznie przebiegających zmian demograficznych w debacie zorganizowanej przez Medexpress.pl. 

Perły Polskiej Gospodarki - 2019

10 grudnia br. grupa badawcza Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała Perłę Innowacji - PROGRESS, przyznaną za opracowanie technologii wytwarzania i prace wdrożeniowe nowatorskiego bioaktywnego implantu stomatologicznego według własnego patentu. 

Polska część marsjańskiego Kreta działa

Kret, który przyleciał ma Marsa w sondzie InSight ma problem, aby dotrzeć pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale pył zalegający na jej powierzchni. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI