Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Bezpłatny kurs dla dydaktyków w zakresie nauczania online

Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli, pozwalający na dokształcenie się w zakresie nauczania online i prowadzenia zdalnych lekcji. Mogą z niego korzystać m.in. pracownicy dydaktyczni szkół wyższych.

Studenci z PW budują motocykl

Studenci z Politechniki Warszawskiej przygotowują pojazd, który wystartuje w wyścigu na torze profesjonalistów z MotoGP.

„Rzeczpospolita” przypomina postać Jana Czochralskiego

Bez odkrytej przez Jana Czochralskiego metody wytwarzania monokryształów zapewne nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, komputerów i całej elektroniki. Postać „ojca światowej elektroniki” przypomina dziennik „Rzeczpospolita”.

Młodzi poligrafowie w Stacji Nauka

5 marca br. gośćmi programu Stacja Nauka Czwórki Polskiego Radia byli studenci z Koła Naukowego CMYK działającego przy Zakładzie Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

Dzień Nauki Polskiej

Z okazji Dnia Nauki Polskiej serwis PAP Nauka w Polsce przypomina ciekawe polskie badania z ostatnich kilku lat, wśród których nie zabrakło osiągnięć Politechniki Warszawskiej.

Ciepło z kawowych fusów

EcoBean, spółka spin-off powołana przy Politechnice Warszawskiej, zajęła się przetwarzaniem kawowych fusów w brykiet. To jednak dopiero początek. Twórcy rozwiązania wykorzystując fusy chcą produkować polimery biodegradowalne, a z nich kubki, talerzyki, opakowania na żywność.

Wyjątkowy mikroskop optyczny opracowany na PW

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, wspierani przez ekspertów z University of Dundee w Wielkiej Brytanii i University of Technology Sydney w Australii, opracowali mikroskop optyczny, który pozwala na oglądanie struktur i komórek w nanoskopijnej skali, ukrytych pod innymi komórkami.

Polscy inżynierowie wysoko cenieni na całym świecie

Sześcioro przedstawicieli Politechniki Warszawskiej po niemiecku rozmawiało w Polskim Radiu na temat życia studenckiego i perspektyw zawodowych. 

Prof. Rajmund Bacewicz: W stronę kultury jakości

Centralnym elementem misji uczelni badawczej są badania naukowe i ściśle z nimi związane kształcenie. Dla uczelni technicznej, jaką jest Politechnika Warszawska, fundamentalnym elementem misji jest działanie w tych obszarach, w których rozwój cywilizacji i społecznych potrzeb kreuje najważniejsze wyzwania technologiczne - tłumaczy prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW.

Dorobek życia przekazany na rzecz młodych badaczy

Anonimowy dar pary stulatków dla fundacji wspierającej młodych naukowców świadczy o tym, jak ważna może być polska nauka dla ludzi z nią niezwiązanych. Małżeństwo przekazało na ten cel dorobek swojego życia.

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie, ale i szansa

W Politechnice Warszawskiej dyskutowano na temat starzejącego się społeczeństwa. Jakie wyzwania i szanse dla gospodarki oraz opieki zdrowotnej wynikają z dynamicznie przebiegających zmian demograficznych w debacie zorganizowanej przez Medexpress.pl. 

Perły Polskiej Gospodarki - 2019

10 grudnia br. grupa badawcza Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała Perłę Innowacji - PROGRESS, przyznaną za opracowanie technologii wytwarzania i prace wdrożeniowe nowatorskiego bioaktywnego implantu stomatologicznego według własnego patentu. 

Polska część marsjańskiego Kreta działa

Kret, który przyleciał ma Marsa w sondzie InSight ma problem, aby dotrzeć pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale pył zalegający na jej powierzchni. 

Sztuczna krew - czy da się ją wyprodukować?

Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Przeprowadzone testy dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany bez względu na grupę krwi. Nad sztuczną krwią pracują również naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Ma mieć ona zastosowanie przede wszystkim w transplantologii.

Peshang Hama Karim - absolwent PW, lider klimatyczny

O Peshangu Hama Karim, absolwencie PW, uczestniku Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, działaczu na rzecz ochrony środowiska w Warszawie i założycielu organizacji ekologicznej w Kurdystanie pisze portal wyborcza.pl.

Inwestycje w ludzi - kluczowe w projekcie na uczelnię badawczą

Dodatkowe 50 mln zł, które Politechnika Warszawska otrzyma co roku jako uczelnia badawcza, zostanie przeznaczone na „inwestycje” w ludzi, powiedział w rozmowie z PAP prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW.

NanoEmi Sp. z o. o. wśród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

NanoEmi Sp. z o. o. spółka spin-off wywodząca się z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej znalazła się wśród 21 nominowanych przedsiębiorstw w XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Żegnamy wnuka twórcy języka esperanto

W wieku 95 lat zmarł wnuk twórcy języka esperanto - Ludwik Krzysztof Zaleski-Zamenhof. Esperantysta, honorowy obywatel Białegostoku oraz absolwent Politechniki Warszawskiej, którą opuścił z tytułem inżyniera konstrukcji betonowych.

„Po drugiej stronie lustra” z Rektorem PW

W audycji „Po drugiej stronie lustra” na antenie Programu I Polskiego Radia Rektor PW prof. Jan Szmidt opowiedział o swoim życiu, badaniach naukowych, o tym, co to znaczy być inżynierem i jakie powinny być polskie szkoły wyższe.

Zrozumieć osoby niepełnosprawne - gra miejska

Absolwent Politechniki Warszawskiej stworzył grę miejską, która pozwala wcielić się w rolę osoby przemierzaj stolicę na wózku inwalidzkim. Tym samym pomaga lepiej zrozumieć trudności w poruszaniu się jakie mają osoby niepełnosprawne.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI