Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Krajowe finały Imagine Cup

W kwietniu odbędą się krajowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów - Imagine Cup.

Trujące uzdrowiska?

Zimą stężenie smogu w polskich miejscowościach uzdrowiskowych osiąga chwilami taki poziom, jak w Pekinie – czytamy w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej. 

Farba "lecząca" zadrapania

Amerykańscy naukowcy opracowali proszek, który potrafi "leczyć" odpryski i zadrapania lakieru. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach militarnych. 

Mikroskop do samodzielnego montażu

Bioinżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali mikroskop, który kosztuje zaledwie 50 centów i przeznaczony jest do samodzielnego montażu.

Szybsze czytanie dzięki aplikacji

Amerykańska firma Spritz Inc. zaproponowała aplikację umożliwiającą czytanie z prędkością dochodzącą do tysiąca słów na minutę. 

NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

Jak pisze na łamach Gazeta.pl Piotr Cieśliński, Władimir Putin mógłby jednym zarządzeniem sparaliżować amerykański program kosmiczny. 

Piękna matematyka

Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania obrazowe mózgu, z których wynika, że złożony ciąg cyfr i liter we wzorze matematycznym może wywołać takie same odczucia jak arcydzieła sztuki. 

Iron Man w rzeczywistości

W 2018 roku na wyposażeniu sił specjalnych amerykańskiej armii może się znaleźć kombinezon, którego funkcje wydają się być żywcem wyjęte z filmów science fiction, takich jak Iron Man.

Budowa kolejnych polskich satelitów przed nami

Gazeta Wyborcza w artykule pt. "Polska chce być satelitarna" sporo miejsca poświęca pierwszemu polskiemu satelicie wysłanemu na orbitę. Jego twórcami są studenci Politechniki Warszawskiej. 

Kosmiczna nierównowaga

Jak donosi Scientific American, potwierdzają się przypuszczenia kosmologów sprzed dekady – Wszechświat może być dziwnie nierówny. 

Militarne zastosowania grafenu

Jak informuje Puls Biznesu, grafen budzi zainteresowanie polskich przedsiębiorców z sektora obronnego. 

WUT-1 w mediach

Artykuł pracowników Wydziału Chemicznego PW w prestiżowym piśmie chemicznym Angewandte Chemie spotkał się ze sporym zainteresowaniem mediów. 

Heweliusz na orbicie dopiero w maju

Opóźnił się start polskiego satelity naukowego Heweliusz. Start satelity został przeniesiony na maj. Powodem opóźnienia jest usterka chińskiej rakiety. 

Wspieranie studiów dających zatrudnienie

Rząd planuje finansować uczelnie, których absolwenci znaleźli zatrudnienie. Pomysł popierają pracodawcy, pojawiają się jednak wątpliwości. 

Walka z plagiatorami

Rzeczpospolita opisuje powstawanie otwartego systemu antyplagiatowego (OSA), które tworzy Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji z Poznania. Czy będzie lepszy od używanego dziś przez większość uczelni?

Targi CES 2014

Odbywające się w Las Vegas targi Consumer Electronics Show to jedne z najważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. Na ich podstawie przewidywane są główne trendy w branży na dany rok. 

Efektywniejszy sen dzięki specjalnej opasce

Dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej i student Uniwersytetu Medycznego w Warszawie stworzyli opaskę na oczy, dzięki której będzie można spać krócej, ale efektywniej. 

Naukowi oszuści

Wyssane z palca dane, fabrykowane dowody, fikcyjne badania – Rzeczpospolita na podstawie francuskiego pisma „Science et Avenir” przygotowała ranking największych szalbierzy w świecie nauki.

Noblista bojkotuje pisma naukowe

Prof. Randy Schekman, tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny ogłosił na łamach „Guardiana”, że nie ma zamiaru publikować prac naukowych w magazynach „Nature”, „Science” oraz „Cell” – czytamy na łamach serwisu internetowego Gazety Wyborczej.

Politechniki oblegane przez kandydatów na studia

Najpopularniejsze wśród kandydatów na studia są uczelnie techniczne, a prym wśród nich wiedzie Politechnika Warszawska – informuje Dziennik Wschodni. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI