Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Naukowe projekty z przyszłością

Produkcja urządzenia, które umożliwia sterowanie komputerem ustami czy opaski do badania jakości snu to przykłady na to, że w Polsce komercjalizacja badań może się udać. Aby współpraca z biznesem była sprawniejsza trzeba jednak zmian m.in. w myśleniu - komentuje ekonomistka.

Odznaczenia państwowe dla prof. Marka Budzyńskiego i prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego

Prof. Marek Budzyński i prof. Konrad Kucza-Kuczyński otrzymali z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. Obaj profesorowie związani są z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

Zwycięski proMYK IV edycji dla Politechniki Warszawskiej

proMYK Katarzyny Kołys

W czwartej edycji  konkursu proMYK jury doceniło pracę Katarzyny Kołys z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW w kategorii „Autorskie działania promocyjne i komunikacyjne na rzecz uczelni i/lub nauki”.

Politechnika Warszawska wspiera Fundację IT Leader Club Polska

Fundacja IT Leader Club Polska, poinformowała o wsparciu jakie zapewnia Rektor Politechniki Warszawskiej dla Programu ABC Rozwoju, włączając się tym samym w akcję przekazywania sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.

Uwłaszczenie naukowców według eksperta Politechniki Warszawskiej

Kto powinien zajmować się wdrażaniem patentów i czy dorobek polskich naukowców powinien zostać uwłaszczony? Tygodnik Polityka cytuje wypowiedź eksperta z naszej Uczelni.

Ultraszybkie fotodetektory grafenowe

Ultraszybkie detektory podczerwieni oparte na grafenie opracowują Politechniki Warszawska i Łódzka wraz z firmą Vigo System S.A. Ich zalety przybliża dr inż. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki PW.

Metrobusy dla Warszawy w opinii dr Andrzeja Brzezińskiego z PW

Metrobusy na Gocław i do Miasteczka Wilanów? Taki niezwykły środek transportu proponuje dr Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej. Urzędnicy nie chcą na razie mówić szczegółach, choć już rozpoczęły się starania o unijne pieniądze.

Rubinowa Lutnia dla Politechniki Warszawskiej

Rubinowa Lutnia im. Jerzego Libana Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 45 już po raz drugi została przyznana Chórowi Akademickiemu Politechniki Warszawskiej. Poprzednie zwycięstwo chór osiągnął 2 lata temu.

Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Focus w corocznym plebiscycie na najciekawsze polskie innowacje, przyznał I miejsce Karolowi Krasuskiemu, autorowi projektu klucza nasadowego - wzmacniacza momentu o zmiennym przełożeniu.

Studenci Politechniki Warszawskiej wśród 25 „Ludzi Wolności”

Znamy już 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności" prowadzonego przez Gazetę Wyborczą. W kategorii Nauka", obok kilku dobrze znanych nazwisk, docenieni zostali również studenci naszej Uczelni, czyli Drużyna Robota „Husar".

Atlas mózgu prof. Wiesława Nowińskiego

Prof. Wiesław Nowiński opracował na podstawie niezliczonej ilości wykonanych fotografii niezwykłe atlasy mózgu. Obrazują one wszystkie detale z dokładnością do 0,1 mm. Takie publikacje są niezwykle pomocne w diagnozowaniu i leczeniu m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, apopleksji, schorzeń psychiatrycznych, czy neurologicznych.

Politechnika w walce z rakiem

Zdjęcie gazety

Prof. Tomasz Ciach, naukowiec z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej wynalazł przełomową metodę do walki z rakiem.

Płać skanem dłoni

W szwedzkim mieście Lund w kilkunastu sklepach i restauracjach można dokonywać płatności, kładąc dłoń na specjalnym skanerze. To pomysł miejscowego studenta.

Nosy wyprodukowane w laboratorium

Mężczyzna, który utracił nos w wyniku choroby nowotworowej będzie miał wszczepiony nowy, wyhodowany na sztucznym stelażu. Będzie on pokryty komórkami macierzystymi i skórą pobraną z ramienia – pisze Rzeczpospolita.

Zasięg kichania

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania nad… kichaniem. Udało im się dowieść, że zarazki docierają znacznie dalej niż powszechnie sądzono. 

Czy studenci PW znów zwyciężą?

Studenci Politechniki Warszawskiej w ubiegłym roku zwyciężyli we wszystkich kategoriach w międzynarodowym konkursie Aero Design. Czy w tegorocznej edycji powtórzą ten sukces?

Wielkie odkrycie, wielkim przekrętem?

Zespół dr Haruko Obokaty z japońskiego Centrum Biologii Riken przekonywał w styczniu na łamach "Nature", że wystarczy zanurzyć dorosłe komórki w kwaśnym środowisku, by uzyskać właściwości komórek macierzystych. 

Pierwszy wartownik na orbicie

W dniu 3 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej poleci na orbitę okołoziemską pierwszy satelita misji Copernicus – czytamy w serwisie Gazety Wyborczej. 

Stare, czy najstarsze skały?

Wśród naukowców trwa spór, czy odnalezione nad Zatoką Hudsona w Kanadzie skały mogą być najstarszymi odnalezionymi na naszej planecie – czytamy w najnowszym wydaniu magazynu Scientific American. 

PW na wysokich miejscach w rankingu

Tygodnik Wprost przygotował kolejny ranking szkół wyższych, który powstaje we współpracy z pracodawcami. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

11
Paź

XI Konferencja Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:45 - 12 Paź 14:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI