Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Biblioteka Narodowa wypożycza w systemie Academica

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w grudniu szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Absolwent PW z nagrodą na miarę czasów

Dr Włodzimierz Lewandowski, absolwent PW, aktualnie pracujący na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem, został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody metrologii czasu: Precise Time and Time Interval.

Flogiston rozpala płomień zainteresowań

Pokazy o wybuchowym charakterze, podczas których słowo „chemia” nabiera nowego znaczenia – to domena koła naukowego „Flogiston”, finalisty konkursu Popularyzator Nauki 2014. Koło zrzesza studentów Wydziału Chemicznego PW.

Politechnika Warszawska kształci prezesów

Rzeczpospolita opublikowała ranking, w którym Politechnika Warszawska zajęła pierwszą lokatę wśród uczelni kształcących przyszłych prezesów. Wniosek? Studia techniczne budują karierę.

Politechnika Warszawska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W najnowszym zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsumowującym dane z tegorocznej rekrutacji na studia, Politechnika Warszawska stanęła na podium z pierwszą lokatą!

Flogiston wśród 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” Politechniki Warszawskiej znalazło się w gronie tegorocznych 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014. To z tego grona kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców. Ich nazwiska poznamy 8 grudnia podczas uroczystej gali w Warszawie

Porozmawiajmy o nauce z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW

W tygodniu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, Telewizja Polska wyemitowała 20 minutowy odcinek rozmowy z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW. Wywiad ogniskował się wokół nadchodzących wydarzeń, w tym 100-lecia Odnowienia Tradycji PW.

Kosmiczne lądowanie Politechniki Warszawskiej

12 listopada 2014 r. na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wylądował próbnik Philae, wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Rosetta. W grunt komety wbije się zbudowany przez CBK PAN penetrator MUPUS z technologią opracowaną przez PW.

Czy polscy studenci powracają do kraju z brytyjskich uczelni?

Większość polskich studentów prestiżowych brytyjskich uczelni poważnie rozważa, że wróci kiedyś do Polski - uważa szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. A jak podchodzą do tego studenci?

Robot sprzatający z ISE PW

Prototyp robota do czyszczenia na mokro różnego rodzaju podłóg opracowuje firma Robotics Inventions i zespół badaczy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Maszyna ma być dla ekip sprzątających partnerem, sprząta bowiem duże przestrzenie.

Nagrody Naukowe Polityki rozdane

Nagrody Naukowe Polityki stanowią pełnoprawne wyróżnienie naukowe, które stypendyści eksponują w swoich zawodowych życiorysach.  Co roku ubiega się o nie kilkuset kandydatów, spośród których wyłonionych zostaje 15 finalistów. Właśnie poznaliśmy zwycięzców 14. edycji.

MOEMS-y. Małe cuda CEZAMAT-u

Są maleńkie, a pomogą udoskonalić świat. Struktury zwane MOEMS-ami będzie można wykorzystać m.in. do budowy czujników monitorujących poziom cukru. Nad ich wytwarzaniem będą pracowali naukowcy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

Niebieska dioda LED uhonorowana Noblem z fizyki

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki.

Fluorescencyjny mikroskop na miarę Nagrody Nobla

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za 2014 r. otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell i William E. Moerner. Uhonorowano ich za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Medyczny Nobel 2014 za „wewnętrzny GPS”

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I.Moser za odkrycie w mózgu „wewnętrznego GPS-u” – neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Z nauką przez całe życie

Politechnika Warszawska znajduje się gronie pięciu renomowanych uczelni, które opracowują modele funkcjonowania szkół wyższych dla zintegrowania i popularyzacji nauki przez całe życie.

Perspektywy rynku pracy młodych

Dr Henryka Bochniarz zastanawia się, czy generacja obecnej młodzieży osiągnie w przyszłości przynajmniej taki status, jaki miało szansę uzyskać starsze pokolenie. 

Kuźnie kadr dla biznesu

Politechnika Warszawska jest nie tylko kuźnią kadr, ale i skarbnicą praktycznej wiedzy. O tym, czy nauka, biznes i regulacje prawne sprzyjają rozwojowi wynalazczości – dla Pulsu Biznesu mówi Krzysztof Wieczorek z PW.

Heweliusz w drodze do gwiazd

Wczesnym rankiem 19 sierpnia 2014 r. polski satelita „Heweliusz” rozpoczął misję, dzięki której obserwacja gwiazd stanie się łatwiejsza, a kosmiczne technologie zejdą z nieba na ziemię.

Skanery 3D z Politechniki Warszawskiej

Druk przestrzenny coraz częściej jest postrzegany w wymiarze praktycznej rzeczywistości. Dlatego też grupa naukowców z PW, która w 2000 r. założyła spółkę produkującą skanery 3D, obsługuje obecnie profesjonalne projekty tzw. inżynierii odwrotnej.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

11
Paź

XI Konferencja Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:45 - 12 Paź 14:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI