Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Kamizelka kuloodporna z wykorzystaniem cieczy

Twórcy specjalnej cieczy, która błyskawicznie twardnieje pod wpływem uderzenia i może znaleźć zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych, liczą, że w tym roku uda im się zakończyć proces komercjalizacji wynalazku. Polskim rozwiązaniem interesują się firmy z całego świata.

Shell Eco-marathon Europe 2015

11 studenckich drużyn z 6 uczelni w tym z Politechniki Warszawskiej, będzie reprezentowało Polskę w zawodach Shell Eco-marathon Europe 2015. Energooszczędne pojazdy skonstruowane przez uczestników zmierzą się na torze w Rotterdamie w dniach 21-24 maja br. 

Resort nauki chce wspierać międzynarodowe agendy badawcze

Resort nauki jeszcze w tym roku chce ogłosić konkurs na międzynarodowe agendy badawcze koordynowane przez Polaków. Najlepsze konsorcja będą mogły otrzymać nawet po 50-60 mln zł - zapowiedziała w poniedziałek szefowa resortu nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Piąta edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Piąta edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha obejmie m.in. warsztaty dla uczniów w Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej, konkurs na wynalazek oraz platformę internetową Akademia Online, na której będą zamieszczane filmy dedykowane wynalazkom i naukom ścisłym.

Program Rozwoju Kompetencji w praktycznym wymiarze uczelni

W październiku 2015 roku uruchomiony zostanie Program Rozwoju Kompetencji, który zastąpi kierunki zamawiane i wyposaży absolwentów szkół wyższych w umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Studentka PW testuje czujniki światłowodowe w badaniach hodowli neuronów

Połączone w sieci neurony są bazą dla przetwarzania informacji i przechowywania wspomnień. Naukowcy na całym świecie sprawdzają, jak neurony przetwarzają informacje. Prowadzenie badań na hodowlach neuronów chce ułatwić studentka PW. 

W 2015 r. zmieni się system finansowania jednostek naukowych

Od 2015 roku zmieni się system finansowania jednostek naukowych, dzięki czemu najwięcej pieniędzy będą uzyskiwały najlepsze z nich. Szkoły wyższe przygotują zasady potwierdzania umiejętności nabytych poza uczelnią, np. u osób dojrzałych zaczynających studia.

Biblioteka Narodowa wypożycza w systemie Academica

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w grudniu szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Absolwent PW z nagrodą na miarę czasów

Dr Włodzimierz Lewandowski, absolwent PW, aktualnie pracujący na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem, został laureatem najważniejszej amerykańskiej nagrody metrologii czasu: Precise Time and Time Interval.

Flogiston rozpala płomień zainteresowań

Pokazy o wybuchowym charakterze, podczas których słowo „chemia” nabiera nowego znaczenia – to domena koła naukowego „Flogiston”, finalisty konkursu Popularyzator Nauki 2014. Koło zrzesza studentów Wydziału Chemicznego PW.

Politechnika Warszawska kształci prezesów

Rzeczpospolita opublikowała ranking, w którym Politechnika Warszawska zajęła pierwszą lokatę wśród uczelni kształcących przyszłych prezesów. Wniosek? Studia techniczne budują karierę.

Politechnika Warszawska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W najnowszym zestawieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsumowującym dane z tegorocznej rekrutacji na studia, Politechnika Warszawska stanęła na podium z pierwszą lokatą!

Flogiston wśród 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston” Politechniki Warszawskiej znalazło się w gronie tegorocznych 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2014. To z tego grona kapituła wybierze ostatecznych zwycięzców. Ich nazwiska poznamy 8 grudnia podczas uroczystej gali w Warszawie

Porozmawiajmy o nauce z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW

W tygodniu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej, Telewizja Polska wyemitowała 20 minutowy odcinek rozmowy z prof. Janem Szmidtem, Rektorem PW. Wywiad ogniskował się wokół nadchodzących wydarzeń, w tym 100-lecia Odnowienia Tradycji PW.

Kosmiczne lądowanie Politechniki Warszawskiej

12 listopada 2014 r. na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko wylądował próbnik Philae, wysłany przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Rosetta. W grunt komety wbije się zbudowany przez CBK PAN penetrator MUPUS z technologią opracowaną przez PW.

Czy polscy studenci powracają do kraju z brytyjskich uczelni?

Większość polskich studentów prestiżowych brytyjskich uczelni poważnie rozważa, że wróci kiedyś do Polski - uważa szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. A jak podchodzą do tego studenci?

Robot sprzatający z ISE PW

Prototyp robota do czyszczenia na mokro różnego rodzaju podłóg opracowuje firma Robotics Inventions i zespół badaczy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Maszyna ma być dla ekip sprzątających partnerem, sprząta bowiem duże przestrzenie.

Nagrody Naukowe Polityki rozdane

Nagrody Naukowe Polityki stanowią pełnoprawne wyróżnienie naukowe, które stypendyści eksponują w swoich zawodowych życiorysach.  Co roku ubiega się o nie kilkuset kandydatów, spośród których wyłonionych zostaje 15 finalistów. Właśnie poznaliśmy zwycięzców 14. edycji.

MOEMS-y. Małe cuda CEZAMAT-u

Są maleńkie, a pomogą udoskonalić świat. Struktury zwane MOEMS-ami będzie można wykorzystać m.in. do budowy czujników monitorujących poziom cukru. Nad ich wytwarzaniem będą pracowali naukowcy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

Niebieska dioda LED uhonorowana Noblem z fizyki

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI