Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Eco Bean buduje rafinerię fusów

Eco Bean, startup wywodzący się z Politechniki Warszawskiej, zamierza uruchomić fabrykę, w której będzie przerabiać odpady z kawy.

Ośrodek Współpracy Rad Uczelni działa przy otwartej kurtynie

O idei powstania i działaniach Ośrodka Współpracy Rad Uczelni na łamach miesięcznika „Forum Akademickiego” mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, inicjator utworzenia i koordynator Ośrodka, a także Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej.

Co zrobić, aby Polska była bardziej innowacyjna?

O innowacyjności w Polsce, a także działaniach, które mogłyby zwiększyć jej poziom w rozmowie z wprost.pl mówi prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Ceramika podstawą innowacji

Coraz częściej ceramikę możemy zastosować w medycynie, elektronice, telekomunikacji, a nawet w przemyśle jądrowym - wyjaśniała w rozmowie z agencją Newseria Innowacje dr hab. inż. Paulina Wiecińska, profesor z Wydziału Chemicznego PW.

Nowa studentka Politechniki Warszawskiej - ALICE

Inżynierowie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW szkolą ALICE - A Large Ion Collider Experiment, Wielki Eksperyment Zderzacza Jonów. Eksperyment szukający kluczowych odpowiedzi w kwestii cząstek dziwnych, wytwarza w każdej sekundzie ponad 3 Terabajty danych pomiarowych.

Rekordowa liczba kandydatów na studia z zagranicy

W porównaniu z ubiegłym rokiem do PW wpłynęło dwukrotnie więcej aplikacji zagranicznych kandydatów na studia prowadzone w języku angielskim.

Studenci PW opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy

Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy do 2050 r. Porozumienie dotyczące współpracy w tym zakresie podpisali przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej.

Od Instytutu do Politechniki

122 lata temu, 8 września 1899 roku, wmurowano kamień węgielny pod budowę Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, organizacji naukowych, stowarzyszeń kupieckich oraz wspólnot przemysłowych.

Młodzi naukowcy z PW i hodowla roślin w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu

Dzięki zastosowaniu w module do hodowli symulanta gleby księżycowej i użyciu odpowiednich bakterii w procesie kosmicznej uprawy naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu. 

Nauka i biznes tworzą nowy ekosystem

O znaczeniu współpracy uczelni z biznesem i jak ona wygląda w praktyce w rozmowie z „Computerworld” mówi dr. hab. inż. Piotr Bilski, prof. Politechniki Warszawskiej.

Lot Jeffa Bezosa i emisja 75 ton dwutlenku węgla? Ekspert PW wyjaśnia

Prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW wyjaśnia dla wprost.pl, dlaczego informacja o tym, że lot Jeffa Bezosa spowodował emisję 75 ton dwutlenku węgla, jest nieprawdziwa.

O elektromobilności i magazynowaniu energii

O nowych sposobach na magazynowanie energii i przyszłości elektromobilności mówi dr inż. Karol Pawlak z Wydziału Elektrycznego PW, ekspert Krajowej Izby Klastrów Energii.

Innowacyjne rozwiązania w medycynie

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla medycyny, m.in. kompozycjami metaliczno-polimerowymi, mającymi posłużyć do produkcji włóknin przeciwdrobnoustrojowych.

Dr Paweł Urbański: stawiamy na nauczanie praktyczne

Dążymy do tego, aby studia były mocno osadzone w realiach biznesowych i znajdowały się blisko rynku i jego potrzeb - podkreślał w wywiadzie dla Executive Magazine dr inż. Paweł Urbański, Dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Wyniki badania krwi już po kilku minutach

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT przy Politechnice Warszawskiej opracowują innowacyjne urządzenie do badania krwi. Pozwoli ono poznać wynik morfologii po kilku minutach.

Prof. Adam Woźniak: rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań

Przeszliśmy generalny test związany z cyfryzacją, ale oprócz tego rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań - podkreślał w rozmowie dla Newseria Innowacje prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej. 

KRASP apeluje o uelastycznienie programu szczepień

Konferencja Rektorów Akademickich Szkól Polskich apeluje o uelastycznienie programu szczepień w taki sposób, aby umożliwiał studentom  oraz pracownikom szkół wyższych nabycie odporności przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

Odkażanie ulic i przystanków możliwe dzięki dronom

Drony na co dzień pomagały w walce z koronawirusem. Kontrolowały przestrzeganie wprowadzanych obostrzeń, transportowały krew, dostarczały leki. Nowe rozwiązanie zakłada, że zostaną dostosowane do rozpylania środków dezynfekujących.

Wydział Elektryczny PW w Wiadomościach Elektrotechnicznych

W majowym wydaniu „Wiadomości Elektrotechnicznych” opublikowano artykuły dotyczące historii Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej obchodzącego w tym roku 100-lecie powstania.

Współpraca polskich uczelni z Imperial College London

Politechnika Warszawska wraz z trzema innymi polskimi uczelniami rozpoczęła współpracę z Imperial College London w zakresie komunikacji naukowej. Celem inicjatywy jest budowanie mostów między nauką, badaczami, opinią publiczną, decydentami, aby kształtować politykę i postawy społeczne w obszarach związanych np. ze zmianami klimatu czy pandemią.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI