Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Z życia społeczności PW / Politechnika Warszawska na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Politechnika Warszawska na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Politechnika Warszawska otrzymała nagrodę Kongresu Gospodarki Elektronicznej i Fundacji „Promyk Słońca” za wybitne osiągnięcia w zakresie wykorzystywania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

7 października 2020 r. w warszawskim Klubie Bankowca, podczas transmitowanego na żywo XV Kongresu Gospodarki Elektronicznej w imieniu uczelni statuetkę i dyplom odebrał dr hab. inż. Robert Zalewski, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej.

Kapituła nagrody wzięła pod uwagę całokształt działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, doceniając prospołeczne myślenie, nowatorstwo, wrażliwość społeczną oraz budowanie świadomości, że przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich.

Kadra naukowo-dydaktyczna i studenci uczelni są autorami wielu wynalazków i innowacyjnych rozwiązań technologicznych uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Jednym z przykładów może być projekt „e-MaxPower” pod kierunkiem Łukasza Krawczuka vel Walczuka, którego efektem było skonstruowanie sterowanego joystickiem bolida elektrycznego dla dziesięciolatka z dystrofią mięśniową.

Politechnika Warszawska wspiera studentów z niepełnosprawnościami oraz podejmuje szereg działań na rzecz dostępności. Przyznając nagrodę, członkowie kapituły podkreślili znaczenie jakie uczelnia przywiązuje do integracji osób z niepełnosprawnością oraz przygotowania warunków, w których mogą w pełni rozwinąć swój potencjał.

Organizowany przez Związek Banków Polskich Kongres Gospodarki Elektronicznej to wydarzenie łączące biznes, administrację oraz środowisko akademickie.

Zdjęcie: prof. Robert Zalewski, Prorektor ds. Studenckich i Katarzyna Tutaj, Przewodnicząca Rady Kół Naukowych, fot. BPI
zdjęcie nagrody i dyplomu, fot. Biuletyn PW

Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni

Phil Bosmans