Biuletyn PW / Odpowiedzialna uczelnia / Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji / Słowa jak wirus? Co mówić, a czego nie mówić o COVID-19

Słowa jak wirus? Co mówić, a czego nie mówić o COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała opracowanie, w którym omawia zagadnienie stygmatyzacji społecznej związanej z COVID-19. Sytuacja, w której spotkamy na swojej drodze osobę zakażoną koronawirusem jest coraz bardziej prawdopodobna - czy wiemy jak wtedy zareagujemy?

15 lutego 2020 r. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) użył oficjalnie - w kontekście koronawirusa - słowa „infodemia”. Określił w ten sposób nadmiar informacji, nie zawsze prawdziwych (fake news), prowadzący do ogólnie panującej dezinformacji. Walczymy nie tylko z epidemią - powiedział szef WHO - walczymy też z infodemią.

Plotki i inne niesprawdzone informacje, które rozprzestrzeniają się szybciej niż sam wirus przyczyniają się do negatywnych skutków, takich jak dyskryminacja czy stygmatyzacja osób dotkniętych epidemią, co utrudnia reagowanie na szerzenie się COVID-19. Odpowiedzią powinny być rzetelne, konkretne i praktyczne informacje, które byłyby wyrazem solidarności i wsparcia dla społeczności mających styczność z nowym wirusem.

Stygmatyzacja społeczna w ujęciu WHO

Stygmatyzacja społeczna w kontekście zdrowotnym polega na budowaniu negatywnych skojarzeń łączących osoby lub grupy osób, które reprezentują określone cechy, z konkretną chorobą. W przypadku nagłej epidemii, takie osoby mogą być etykietowane, dyskryminowane, traktowane w odmienny sposób, a nawet pozbawiane dotychczasowego statusu społecznego z powodu postrzeganego ich związku z chorobą.

Czemu COVID-19 powoduje stygmatyzację?

Według WHO stygmatyzacja społeczna obserwowana w związku z epidemią COVID-19 jest spowodowana trzema najważniejszymi czynnikami:

  • choroba jest nowa i w związku z tym istnieje wiele niewiadomych;
  • często boimy się nieznanego;
  • bardzo łatwo  jest powiązać ten lęk z tzw. „innymi”.

WHO podkreśla, że zrozumiałe jest poczucie zagubienia, zagrożenia i strachu w społeczeństwie. Jednak odczucia te podsycają szkodliwe stereotypy.

Czy stygmatyzacja społeczna może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się choroby? 

Stygmatyzacja może przyczynić się do izolacji wybranych grup społecznych i w konsekwencji wywołać trudności w kontrolowaniu przebiegu epidemii.

Zgodnie z opracowaniem WHO stygmatyzacja powoduje m.in.:

  • zachowania w postaci ukrywania objawów choroby, aby uniknąć negatywnych skutków dyskryminacji;
  • zniechęcenie do szukania natychmiastowej pomocy medycznej;
  • rezygnację z  podejmowania zachowań prozdrowotnych.

Odpowiedź na stygmatyzację społeczną

Jak widać stygmatyzacja i strach związane z chorobami zakaźnymi utrudniają podjęcie odpowiednich kroków zaradczych hamujących rozwój epidemii. Dlatego - jak wskazuje WHO - ważne są takie działania jak:

  • budowanie zaufania do ochrony zdrowia;
  • przekazywanie właściwych i sprawdzonych informacji;
  • okazywanie empatii osobom dotkniętym chorobą;
  • promowanie zrozumienia samej choroby i stosowania skutecznych, praktycznych środków prewencyjnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i bliskim.

Ogromne znaczenie ma sposób w jaki komunikujemy się mówiąc o COVID-19. Należy stworzyć środowisko, w którym choroba i jej wpływ mogą być omawiane i rozwiązywane w sposób otwarty, uczciwy i skuteczny - można przeczytać w dokumencie przygotowanym przez WHO.

Słowa mają znaczenie

Słownictwo, którego używamy opisując epidemię koronawirusa ma istotny wpływa na to jak postrzegane są np. osoby z podejrzeniem infekcji bądź pacjenci i ich rodzinny. Negatywny wydźwięk komunikatów, którym posługują się m.in. media, wywiera wpływ na kształtowanie się nawyków językowych w mowie potocznej i utrwala negatywne stereotypy. Powinniśmy unikać mówienia o „osobach roznoszących wirusa”, czy łączenia choroby z konkretną grupą etniczną. Ważne jest informowanie o faktach oraz staranne dobieranie słów.

Co mówić, a czego nie mówić?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia:

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

16
Lis

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa DEMIST'21

08:00 - 17 Lis 20:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI