Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Wielofunkcyjny nanokompozyt polimerowy dla przemysłu lotniczego i kosmicznego

Wielofunkcyjny nanokompozyt polimerowy dla przemysłu lotniczego i kosmicznego

Opracowanie technologii produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym - to cel naukowców z PW pod kierunkiem dr Anny Łapińskiej z Wydziału Fizyki.

Branża lotnicza i kosmiczna mierzą się z wieloma problemami. Jednym z takich zagrożeń jest ogromna ilość urządzeń elektronicznych powodująca zakłócenia i interferencję sygnału EM (elektromagnetycznego), a także przegrzewanie się elementów elektronicznych, których chłodzenie w kosmosie jest utrudnione czy zbyt duża waga statków powietrznych i kosmicznych oraz związane z tym większe zużycie paliwa, nieekonomiczny lot, wydzielanie większych ilości CO2 do atmosfery.

- W ramach projektu opracowana zostanie technologia produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych z wykorzystaniem materiałów o strukturze dwuwymiarowej, takich jak np. grafen czy MXenes - mówi dr Anna Łapińska z Wydziału Fizyki PW, kierownik projektu.

Wytworzone nanokompozyty zostaną następnie wykorzystane w postaci pasywnych elementów elektronicznych oraz powłok kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych. Będą cechowały się dobrymi parametrami ekranującymi, dobrym przewodnictwem cieplnym oraz niską wagą.

Projekt wpłynie na wzrost konkurencyjności Polski w obszarze badań i wdrożeń w branżach kosmicznej i lotniczej. Aktualnie liderami w Europie są takie kraje, jak Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Dzięki wynikom prac przewidzianych w projekcie Polska będzie miała szansę zwiększyć swoją rolę na rynku.

Oprócz dr Anny Łapińskiej z Wydziału Fizyki PW projekt realizują: dr Anna Dużyńska, mgr inż. Klaudia Żerańska-Chudek, inż. Natalia Grochowska.

Projekt „Opracowanie technologii produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych do zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym” otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Lider XI”. Będzie realizowany do grudnia 2023 r.

Źródło: dr Anna Łapińska, Wydział Fizyki PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki