Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Studenci zbadają promieniowanie UV

Studenci zbadają promieniowanie UV

Studenci Politechniki Warszawskiej za pośrednictwem eksperymentu LUSTRO zbadają rozkład promieniowania UV w różnych warstwach atmosfery. Pomysł realizowany jest w ramach programu REXUS/BEXUS organizowanego m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W ramach programu studenci pracują nad stworzeniem układu czujników i obracających się luster. Gotowy system o nazwie LUSTRO ma zostać wyniesiony za pomocą balonu stratosferycznego na wysokość ok. 25–33 km i pozostać tam przez kilka godzin. Podczas lotu dane o intensywności promieniowania UV zbierać będą dwa peryskopy.

Dane te zostaną zapisane na karcie pamięci oraz częściowo wysłane radiowo do stacji naziemnej, aby potem móc przeanalizować je pod kątem zmian w trakcie lotu przez atmosferę. Chcemy sprawdzić, co dzieje się z promieniowaniem, gdy zmienia się np. gęstość atmosfery czy pojawiają się chmury. Szczególnie interesują nas właśnie chmury i ich wpływ na intensywność promieniowania - wyjaśnia koordynator projektu Aleksander Masłowski.

Badania stratosfery pod kątem intensywności promieniowania UV prowadzi się przede wszystkim z kosmosu, za pomocą satelitów - oraz z ziemi, z wykorzystaniem czujników. Funkcjonują także modele rozkładu tego promieniowania, oparte na latach pomiarów i doświadczeń. Użycie balonu stratosferycznego do tego celu nie jest nowością, jednak studenci planują rozszerzyć zakres badań. Zamierzają przekonać się, czy w sprawie promieniowania nie dzieje się w atmosferze coś jeszcze ciekawszego, od tego czego można się spodziewać.

LUSTRO (Light-and Ultraviolet Strato-and Tropospheric Radiation Observer) to projekt realizowany w ramach programu REXUS/BEXUS przez członków Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Do tej pory zespół przeszedł pomyślnie wstępną fazę projektowania i przygotowuje się do prezentacji projektu przed ekspertami z programu. Lot balonu z eksperymentem LUSTRO planowany jest na jesień 2018 roku.

Informacje na temat projektu są dostępne na stronie: www.pw.edu.pl

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: BPI

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Szczęśliwy, komu pośród życia skwaru,

bukiet przyjaźni nie zwiędnie
u boku. 

 

Jan Nepomucen Kamiński

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW