Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Politechnika Warszawska w europejskim flagowym projekcie grafenowym

Politechnika Warszawska w europejskim flagowym projekcie grafenowym

Politechnika Warszawska, reprezentowana przez Wydział Fizyki, jako jedyna polska uczelnia dołączyła do flagowego projektu Unii Europejskiej - Projektu Grafenowego - realizowanego w ramach programu „Nowe Technologie i Technologie Przyszłości” (FET).

Konsorcjum składa się ze 158 partnerów z 23 krajów europejskich. Współpraca przewidziana jest na lata 2014-2023. Celem projektu jest efektywne wykorzystanie badań prowadzonych na najwyższym poziomie w innowacyjnych rozwiązaniach materiałowych na bazie grafenu i materiałów pochodnych (GRM). Dzięki efektywnej współpracy europejskich ośrodków badawczych w ciągu czterech lat trwania Projektu Grafenowego technologie laboratoryjne implementowane są już w praktycznych zastosowaniach. Szeroki zakres projektu przy 10-letnim okresie realizacji i budżecie umożliwia interdyscyplinarną współpracę 158 partnerów ze świata nauki i przemysłu całej Europy. Misją Projektu jest skuteczna komercjalizacja wyników badań nad GRM i stworzenie przez przedsiębiorstwa europejskie  atrakcyjnej oferty w zakresie produktów GRM dla rynku konsumenta. Partnerami Projektu Grafenowego są także organizacje z USA, Japonii, Korei i Chin.

Grafen stał się przedmiotem ogromnego zainteresowania wśród naukowców z całego świata w 2010 r. kiedy prof. Andre Geim i prof. Konstantin Novoselov z University of Manchester otrzymali Nagrodę Nobla za przełomowe badania nad tym dwuwymiarowym kryształem węgla. Niezwykłe właściwości grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych sprawiają, że mają one szansę stać się materiałem przyszłości i  zrewolucjonizować wiele sektorów przemysłu. Zaawansowane badania aplikacyjne prowadzi się w zakresie funkcjonalnych kompozytowych pokryć, materiałów strukturalnych i konstrukcyjnych, szybko ładowalnych baterii, superkondensatorów, komponentów elektronicznych do systemu  komunikacji bezprzewodowej 5G i 6G, elektroniki wysokiej częstotliwości, taniej elektroniki drukowanej, elektroniki elastycznej, fotodetektorów, sensorów i biosensorów, spektrometrów, urządzeń biomedycznych, połączeń nerwowych, terapii medycznych, itp.

Dr inż. Włodzimierz Strupiński i dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW/fot. Biuletyn PW

We wrześniu 2018 r. do konsorcjum projektu dołączyła Politechnika Warszawska, gdzie od kilku lat na Wydziale Fizyki prowadzi się badania nad grafenem i innymi materiałami warstwowymi w zakresie nowych technologii wytwarzania, charakteryzacji i zastosowań w elektronice i innych dziedzinach techniki. Politechnika Warszawska jest jedyną polską uczelnią należącą do konsorcjum Projektu Grafenowego. W ramach projektu będzie prowadzić badania nad  krystalizacją, charakteryzacją i zastosowaniami grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych. Główne zadania w konsorcjum obejmują technologie półprzewodnikowych związków dwuwymiarowych, wytwarzanie struktur przyrządowych, badanie zjawisk fizycznych towarzyszących aplikacjom GRM. Pracami zespołu badawczego kierują dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW i dr inż. Włodzimierz Strupiński.

 

Źródło: dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW,
Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

22
Lis

Szlachetna Paczka w PW

08:00 - 10 Gru 08:00

9
Gru

Wampiriada - zbiórka krwi

09:00 - 14:00

9
Gru

Przyszła perspektywa UE 2021-2027 - warsztaty

12:00 - 14:30

14
Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI