Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Naukowcy z PW wspierają kosmiczną misję

Naukowcy z PW wspierają kosmiczną misję

5 maja 2018 roku miał miejsce start NASA InSight - pierwszej misji mającej na celu zbadanie głębokiego wnętrza Marsa. Udział w przygotowaniu urządzenia, które pomoże zbadać czerwoną planetę mieli naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Jednym z trzech głównych urządzeń, które zabierze ze sobą misja InSight będzie HP-3 (Heat Flow and Physical Properties Package) będzie próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety wprowadzony na głębokość 5 metrów w grunt marsjański.

Wykonawcą mechanizmu wbijającego - Kret HP3 jest polska firma Astronika. Zaangażowała ona do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, w tym naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Kret HP3 jest kompletnym mechanizmem w całości wykonanym w Polsce, ma przełomowe znaczenie dla polskiego przemysłu kosmicznego, ponieważ po raz pierwszy w historii polska firma wraz z podwykonawcami dostarczyła kompletny podsystem, a nie pojedyncze komponenty.

Zadaniem urządzenia będzie badanie historii powstawania Marsa, a także monitorowania zmian jakie zachodzą w strukturze planety, jej jądrze oraz temperaturze. Dotychczas żadne urządzenie nie wbiło się w powierzchnię Marsa na tak dużą głębokość.

fot. Astronika

Udział naukowców z Politechniki Warszawskiej

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wykonano obróbki powierzchniowe elementów penetratora HP-3. Obróbce powierzchniowej poddano ponad 30 proc. wszystkich stosowanych części tego penetratora,  głównie wykonanych ze stopów tytanu, wolframu i stali wysokostopowych.

Wydział Inżynierii Materiałowej był jednym z dwóch podmiotów zaangażowanych w wytworzenie warstw, odpowiadając za wykonanie obróbek azotowania jarzeniowego mającego na celu zwiększenie odporności na zużycie obrabianych elementów, jak również wytwarzanie powłok ołowiu stanowiącego smar stały obniżający współczynnik tarcia w szerokim zakresie temperatur oraz zapobiegającego efektowi zimnego zgrzewania części.

Technologie wykorzystane przy pracach nad penetratorem HP-3 zostały opracowane przez Zespół Obróbek Jarzeniowych na Wydziale Inżynierii Materiałowej, który współpracuje w tym zakresie z ośrodkami europejskimi i krajowymi.  

Procesy azotowania i węgloazotowania jarzeniowego stopów tytanu były już w mniejszej skali - pojedynczych elementów, wykorzystane przy misjach Rosetta oraz Mars Express dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Fobos-Grunt dla Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos, a obecnie dzięki ich dalszej modyfikacji możliwe było ich zastosowanie do znacznie większej ilości skomplikowanych części.

Źródło: Informacja prasowa Astronika/dr Maciej Ossowski, Wydział Inżynierii Materiałowej PW
Zdjęcie w zajawce: WIM PW 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW