Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Nagrody Nobla 2018

Nagrody Nobla 2018

Terapia nowotworów immunogennych, fizyka laserów, kierowana ewolucja białek, wpływ ekonomii na zmiany klimatyczne i technologii na gospodarkę oraz walka z przemocą seksualną - to tematy wyróżnione przez komitet noblowski w roku 2018.

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii trafiła do Jamesa P. Allisona i Tasuku Honjo. Wyniki ich badań przyczyniły się do opracowania terapii stosowanej w przypadku leczeniu nowotworów immunogennych, czyli takich, które wyłączają układ immunologiczny.

Nobel z fizyki przyznano trojgu badaczom, którzy dokonali odkryć w zakresie fizyki laserów: Arthurowi Ashkinowi, twórcy optycznej pęsety, oraz Gerardowi Mourou i Donnie Strickland, którzy opracowali metodę tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

- Odkrycie tegorocznych noblistów z dziedziny fizyki - Gerarda Mourou i Donny Strickland jest szeroko wykorzystywane nie tylko w fizyce, ale również w medycynie, chemii, a nawet mechanice. Lasery femtosekundowe zrewolucjonizowały naukę - powiedział PAP prof. Mirosław Karpierz z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii uhonorowano Frances H. Arnold, George’a P. Smitha i Sir Gregory’ego P. Wintera. Badaczy doceniono za wykorzystanie mechanizmów ewolucyjnych do wytwarzania białek. „Kierowana ewolucja” pozwoliła stworzyć enzymy wykorzystywane w produkcji biopaliw czy leków. Z kolei przeciwciała uzyskane dzięki metodzie fagowej ekspresji peptydów („phage display”) znalazły zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz zaawansowanych nowotworów.

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii przyznano Williamowi Nordhausowi i Paulowi Romerowi za „badania nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych" oraz „badania wpływu rozwoju technologicznego i innowacji na wzrost gospodarczy".

Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Denisa Mukwege, ginekologa z Konga, oraz jezydki Nadii Murad - za walkę z przemocą seksualną.

Nobel z dziedziny literatury został w tym roku odwołany.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

22
Lis

Szlachetna Paczka w PW

08:00 - 10 Gru 08:00

9
Gru

Wampiriada - zbiórka krwi

09:00 - 14:00

9
Gru

Przyszła perspektywa UE 2021-2027 - warsztaty

12:00 - 14:30

14
Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI