Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Nagroda Nobla 2020: Znamy nazwiska laureatów

Nagroda Nobla 2020: Znamy nazwiska laureatów

Za nami Tydzień Noblowski. Od 5 do 12 października br. ogłaszane były kolejne nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.  

Nobel z fizjologii i medycyny trafił do Amerykanów Harveya J. Altera, Charlesa M. Rice'a i Brytyjczyka Michaela Houghtona - odkrywców wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Dzięki temu można było opracować badania diagnostyczne krwi i nowe, skuteczne leki, a liczba zachorowań na WZW typu C zaczęła szybko spadać.

Harvey J. Alter, Michael Houghton, Charles M. Rice/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali Roger Penrose, Richard Genzel i Andrea Ghez. Sir Roger Penrose z Wielkiej Brytanii został nagrodzony za wykazanie, że powstawanie czarnych dziur wynika z ogólnej teorii względności. Niemiec Reinhard Genzel i Amerykanka Andrea Ghez odkryli, że na orbity gwiazd w centrum naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - wpływa niewidzialny i niezwykle ciężki obiekt. Jedynym znanym obecnie wyjaśnieniem jest supermasywna czarna dziura.

Roger Penrose, Reinhard Genzel, Andrea Ghez/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymały twórczynie precyzyjnych „nożyczek do genów”, Emmanuelle Charpentier z Francji i Jennifer A. Doudna ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki odkryciu naukowcy mogą wprowadzać bardzo specyficzne modyfikacje w określone sekwencje DNA i z niezwykłą precyzją zmieniać DNA zwierząt, roślin i mikroorganizmów. Metoda nie tylko zrewolucjonizowała nauki przyrodnicze. Pozwoliła też opracować nowe terapie przeciwnowotworowe, a być może pozwoli leczyć choroby uwarunkowane genetycznie.

Emmanuelle Charpentier, Jennifer A. Doudna/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Literacka Nagroda Nobla została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück, za, jak podała w swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka, „niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym”.

Louise Glück/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Pokojową Nagrodę Nobla zdobył Światowy Program Żywnościowy - agencja ONZ, a także największa organizacja humanitarna świata powołana do zwalczania globalnego głodu. Została doceniona za „swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem”. Laureata ogłosił Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii.

Światowy Program Żywnościowy/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Laureatami Nagrody Nobla z ekonomii, czyli nagrody centralnego Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, zostali Amerykanie: Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson. Nagrodzono ich za „ulepszenia teorii aukcji i wynalazki nowych formatów aukcji”.

Paul R. Milgrom, Robert B. Wilson/© Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia 2020 r., w rocznicę śmierci ich fundatora. Nie jest jeszcze znana formuła wydarzenia. W tym roku podwyższono o 1 mln koron, do 10 mln koron, wartość nagrody w każdej z sześciu dziedzin. Nagroda Nobla oprócz pieniędzy to również złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.

Zdjęcie: © Nobel Media. Photo: Alexander Mahmoud
Grafiki: © Nobel Media. Illustration: Niklas Elmehed

CYTAT TYGODNIA

"

 

Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni

Phil Bosmans

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego