Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone

16 kwietnia 2019 r. wręczono Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadane przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wśród odznaczonych znaleźli się naukowcy związani z Politechniką Warszawską.

Medale otrzymali przedstawiciele środowisk budowlanych, geodezyjnych, architektonicznych, administracji państwowej, biznesu i przedsiębiorczości, mediów i publicystyki, nauki i technologii, prowadzących działalność społeczną także wśród Polonii.

Wśród wyróżnionych znalazły się osoby związane z Politechniką Warszawską:

• pośmiertnie prof. Zdzisław Adamczewski - były główny geodeta kraju, prorektor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Autor ponad 300 publikacji naukowych z zakresu geodezji, twórca polskiej szkoły nieliniowego rachunku wyrównawczego. Zmarł 15 sierpnia 2018 r.;
  • Lesław Brunarski - prof. dr inż., od 1954 r. pracuje nieprzerwanie w Instytucie Techniki Budowlanej, był zastępcą dyrektora ds. naukowych. Równocześnie, jako nauczyciel akademicki na wydziałach budownictwa Politechniki Warszawskiej (1952-1979) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (1991-1997), opublikował kilka podręczników z mechaniki budowli i teorii konstrukcji. Za osiągnięcia otrzymał m.in. Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Srebrny Krzyż Zasługi;
  • Jerzy Gaździcki - prof., uczestnik Powstania Warszawskiego, dzięki jego działaniom geodezja - jako jedna z pierwszych branż - wdrożyła technologię informatyczną. Pod koniec lat 60. doprowadził do zainstalowania na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej pierwszego komputera UMC1. Wspomagał tworzenie zrębów nowoczesnej geodezji w Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii, Libanie, Nigerii, Iranie i Afganistanie. Prowadził wykłady nie tylko w Polsce i Holandii, ale również na uniwersytetach w Wenezueli, Iraku oraz Chinach. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dorobek naukowy obejmuje ok. 300 pozycji w języku polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Źródło i zdjęcie: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker