Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka

Nauka

Fred Nathanson Memorial Radar Award dla prof. Mateusza Malanowskiego

Dr hab. inż. Mateusz Malanowski, profesor uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został uhonorowany prestiżową nagrodą IEEE AESS Fred Nathanson Memorial Radar Award.

Ponad 3 mln zł na badania naukowe w ramach konkursu na granty BIOTECHMED-1

W rozstrzygniętym konkursie BIOTECHMED-1 organizowanym przez PW naukowcy złożyli łącznie 54 wnioski. Rada Naukowa Centrum Badawczego POB Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna skierowała do finansowania 17 projektów o łącznej wartości 3 220 000 zł.

Pierwszy polski laser VCSEL wyprodukowany przy udziale naukowców z PW

Konsorcjum firmy VIGO System, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej opracowało i wyprodukowało prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową (VCSEL). To pierwsze tego typu urządzenie polskiej produkcji.

Projekt MOLCAR z finansowaniem w konkursie POLNOR CCS 2019

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW (a dokładnie - Instytut Techniki Cieplnej) jest liderem przedsięwzięcia MOLCAR, które zostało skierowane do finansowania w konkursie POLNOR CCS 2019 na polsko-norweskie projekty badawcze. Projekt otrzymał najwyższą ocenę. 

Uczelnie w walce z COVID-19

Polskie politechniki pomagają w walce z koronawirusem. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja br. podczas wideokonferencji pt. „Politechniki pomagają" z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka oraz Wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.

Projekty PW z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 oraz PRELUDIUM BIS 1. Kilkanaście projektów zgłoszonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzyma dofinansowanie. 

List ministra do rektorów i dyrektorów instytutów

Z okazji objęcia funkcji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojciech Murdzek wystosował do rektorów uczelni i dyrektorów instytutów list, którym wita członków wspólnoty akademickiej i kreśli priorytety swojej kadencji.

Diagnoza bieżących i perspektywicznych kierunków prac badawczo-rozwojowych w PW

Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW opracuje katalog promujący zespoły prowadzące prace B+R w Politechnice Warszawskiej. 

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowują NADIMPLANT

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW realizują projekt badawczy, którego celem jest opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania nowatorskich bioaktywnych implantów stomatologicznych.

Projekt PW z najwyższym finansowaniem w konkursie ALPHORN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu ALPHORN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze. Najwyższe finansowanie otrzymał projekt, który będzie realizowany w Politechnice Warszawskiej.

Akcja „Posłuchaj naukowca” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęło akcję „Posłuchaj naukowca”, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów.

Pierwsza ogólnodostępna kolekcja drożdży w PW

W Politechnice Warszawskiej otwarto pierwszą ogólnodostępną kolekcję drożdży. Zgromadzono w niej ponad 230 szczepów, z których większość wykazuje szeroki potencjał biotechnologiczny.

Dr Agata Ferreira z nagrodą British Blockchain Association

Dr Agata Ferreira z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW otrzymała pierwszą nagrodę za badania nad podejściami prawnymi i regulacyjnymi do ekonomii tokenowej opartej na technologii blockchain, przyznaną przez British Blockchain Association.

Prof. Mieczysław Morawski z Wydziału Zarządzania w Radzie Ochrony Pracy

Marszałek Sejmu powołała Radę Ochrony Pracy XI kadencji. Jednym z jej członków został prof. dr hab. Mieczysław Morawski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Pierwsze próby lotniskowe motoszybowca AOS-H2

Motoszybowiec AOS-H2 z hybrydowym napędem wodorowym, zaprojekowany w Politechnice Warszawskiej, po pomyślnym zrealizowaniu prób stanowiskowych przechodzi próby lotniskowe. Dotychczas wykonane próby kołowania i rozbiegu na pasie lotniska w Jasionce potwierdziły prawidłową pracę wszystkich zespołów.

Dr inż. Kamil Sitarski z Wydziału Zarządzania PW nowym Dyrektorem NASK

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski powołał 26 lutego 2020 r. dr. inż. Kamila Sitarskiego z Wydziału Zarządzania PW na stanowisko Dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Pracownicy PW z Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu, wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W gronie laureatów znaleźli się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej.

Projekty PW z dofinansowaniem Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów MAESTRO 11, SONATA BIS 9 i UWERTURA 4. Trzy projekty zgłoszone przez naukowców z Politechniki Warszawskiej otrzymają dofinansowanie. 

Prof. Radosław Koszewski: Bez różnorodności nie ma nauki

O korzyściach ze współpracy nauki i biznesu, potrzebie różnorodności i motywacjach, którymi ludzie kierują się w życiu mówi prof. Radosław Koszewski z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, członek pierwszej Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej.

Silna reprezentacja PW w komitetach naukowych PAN

W styczniu 2020 r. zakończyły się wybory członków komitetów naukowych Państwowej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023. Wśród nich znalazło się kilkudziesięciu przedstawicieli Politechniki Warszawskiej.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

1
Paź

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

10:00

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI