Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka

Nauka

Zespół badawczy PW prezentuje wyniki badań nad systemami bezzałogowymi

Politechnika Warszawska i firma Lockheed Martin zaprezentowały wyniki zaawansowanego programu badań stosowanych, dotyczących integracji i optymalizacji systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Baza In Pro Badania dostępna w Bibliotece Głównej PW

Biblioteka Główna zakupiła dostęp do bazy In Pro Badania, która wspomaga proces przeprowadzania badań w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych oraz znaków towarowych.

Realny byt auta ze snu. Politechnika dodaje gazu marzeniom

Arrinera Hussarya przenosi nas w krainę jutra. Zastosowane niej rozwiązania powstały w głowach naukowców Politechniki Warszawskiej, a już jutro pozna je cały świat. Lakier odporny na zarysowania? A może ochrona z kevlaru? Poznajmy zalety supersamochodu!

„Zielony Laur - 2014” dla Wydziału Inżynierii Środowiska PW

Decyzją Kapituły Nagrody „Zielonego Lauru” z dnia 20 kwietnia 2015 r., Wydział Inżynierii Środowiska otrzymał nagrodę jubileuszową X edycji konkursu „Zielony Laur - 2014”, organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą „Ekorozwój”.

Profesor Wojciech Święszkowski opowiada o zwycięskim bioimplancie

W kwietniu 2015 r. zespół prof. Wojciecha Święszkowskiego został uhonorowany nagrodą Luminatus 2015. O charakterze nagrodzonego projektu i jego wdrażaniu profesor opowiada w rozmowie z Biuletynem Politechniki Warszawskiej.

Rekonstrukcja szybowca SL-1 AKAR

W tym roku obchodzić będziemy stulecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Z tej okazji Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa podjęło się rekonstrukcji pierwszego szybowca skonstruowanego w Politechnice.

Krajowy system elektroenergetyczny w pracach Instytutu Elektroenergetyki PW

Pracownicy Instytutu Elektroenergetyki PW przez ostatnie kilka lat uczestniczyli w pracach badawczo-rozwojowych związanych z krajowym systemem elektroenergetycznym. Jakich? Odpowiedź na pytanie przybliżamy w artykule poniżej.

Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro”

W dniach 15-16 maja 2015 roku, na terenie Kampusu Głównego PW, odbędzie się Piknik Edukacyjny „Od mikro do makro”. Ideą tegorocznego wydarzenia jest wskazanie, iż nauka może być dobrą zabawą i sposobem na ciekawe spędzanie czasu, niezależnie od wieku.

Europejska Karta Naukowca

Za Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podajemy skrót informacji o Europejskiej Karcie Naukowca, która określa m.in. zobowiązania naukowców, jak i ich pracodawców. Karta wraz z Kodeksem postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych zostały przyjęte przez KE w 2005 roku.

Wydział Geodezji i Kartografii zdobywa Antarktykę i wywiesza flagę PW

Po wyprawie dronów, nadszedł czas na wykonanie cyfrowej inwentaryzacji 3D Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Zajęli się tym specjaliści z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

BIT PW o maszynach latających i sztucznych pszczołach

Badania - Innowacje - Technologie to nowy dział powstały na stronie naszej Uczelni opisujący osiągnięcia kadry naukowej i studentów PW. Dziś przybliżamy jeden z projektów opisanych przez BIT PW „Cel Latający PW-61”.

Punkt za punkt. O repozytorium PW opowiada dyrektor Biblioteki Głównej mgr Jolanta Stępniak

Zgodnie z Uchwałą Senatu do 31 marca 2015 r. należało poprawnie wprowadzić do repozytorium publikacje za ubiegły rok. Dyrektor BG PW, mgr Jolanta Stępniak przybliża niuanse tej operacji i plany na przyszłość.

Łącze inżynierskie typu SMART

Zespół z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej uzyskał w PSE S.A. dopuszczenie do stosowania w urządzeniach automatyki stacji wysokiego napięcia nowego łącza inżynierskiego typu SMART.

Mapy z pingwinem w tle, czyli powrót z tarczą prof. Mirosława Rodzewicza

Minęło ponad pół roku od momentu, gdy rozpoczęliśmy naszą relację o przygotowaniach prof. Mirosława Rodzewicza do antarktycznej wyprawy. Z przyjemnością anonsujemy jego powrót!

Nowa komorowa protezka strzemiączka

Konstrukcja naśladuje budowę fizjologicznej okolicy niszy okienka owalnego, stanowiąc tym samym alternatywę dla protezki tłoczkowej. Projekt, autorstwa naukowców z Wydziału Mechatroniki PW, został wyróżniony w konkursie TANGO. 

Alternatywne metody oczyszczania ścieków kosmetycznych efektem badań pracowników WIŚ PW

Oczyszczanie ścieków kosmetycznych metodą nano- i mikroflotacji wspomaganej ozonowaniem już niebawem będzie wdrażane w zakładach przemysłowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

WAT nadaje godność doktora honoris causa profesorowi Piotrowi Wolańskiemu

27 lutego 2015 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego odbyła się uroczystość nadania godności doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej profesorowi Piotrowi Wolańskiemu.

SODAR 3D na ruchomej platformie

Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów opracowało prototypowe urządzenie do ultradźwiękowego obrazowania 3D ze sterowaną wiązką na platformie ruchomej. Projekt zostanie zaprezentowany podczas konferencji Signal Processing Symposium 2015.

Jak Feniks z popiołów

Dr hab. inż. Janusz Sokołowski przybliża przykład udanej komercjalizacji technologii otrzymywania kruszywa ceramicznego z popiołów po spalaniu węgla w autotermicznym procesie spalania. Niski koszt i proces przebiegający bez dodatku paliwa zewnętrznego stanowią o zaletach tej produkcji.

Prof. Krzysztof Malinowski powołany na stanowisko Przewodniczącego Rady Kuratorów

Rada Kuratorów Wydziału IV Nauk Technicznych PAN na posiedzeniu w dniu 14.01.2015 r. dokonała wyboru prof. dr hab. Krzysztofa Malinowskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Kuratorów na kadencję 2015-2018.

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

22
Lis

Szlachetna Paczka w PW

08:00 - 10 Gru 08:00

9
Gru

Wampiriada - zbiórka krwi

09:00 - 14:00

9
Gru

Przyszła perspektywa UE 2021-2027 - warsztaty

12:00 - 14:30

14
Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI