Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka

Nauka

Konkurs MNiSW na założenia do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca do wzięcia udziału w konkursie „USTAWA 2.0”, która odpowie na potrzeby innowacyjnej nauki i nowoczesnych uczelni. Zgłoszenia można składać do 29 kwietnia 2016 r.

Logarytmiczny suwak kredytowy

Inż. Wojciech Sawicki, który przekazał Muzeum PW jedną z największych kolekcji suwaków logarytmicznych, tym razem prezentuje uwspółcześnioną wersję jednego z nich. Suwak kredytowy dostępny po zaledwie jednym kliknięciu myszką.

Dr inż. Krzysztof Fiok o dźwigniowych wózkach inwalidzkich z Wydziału Transportu PW

Czy można ochronić ręce przed urazami, sterując sprawnie wózkiem inwalidzkim? Projektowany w Zakładzie Systemów Informatycznych i Mechanicznych w Transporcie wózek dźwigniowy zapewni komfort obsługi w niewielkiej cenie, z dużą dozą innowacji. 

Wynalazki studentów i absolwentów PW nominowane do SOCZEWEK FOCUSA 2015

W kategorii „innowacje techniczne” swój głos można oddać m.in. na płynny pancerz kuloodporny, nad którym pracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej oraz na portfel z włókna węglowego, który zaprojektowali absolwenci PW ze startupu Carbon Workshop.

Mechanochemiczna metoda syntezy perowskitów

Perowskity, substancje znakomicie pochłaniające światło, to przyszłość energetyki słonecznej. Zespól chemików pod kierownictwem prof. Janusza Lewińskiego pokazuje, że aby uzyskać perowskity nie trzeba roztworów ani wysokiej temperatury, wystarczy zwykłe... ucieranie.

Medal FRP PROPTER MERITA 2016

Fundacja Rektorów Polskich informuje o możliwości zgłaszania kandydatów do Medalu FRP PROPTER MERITA 2016, który został ustanowiony w 2012 roku z okazji dziesięciolecia Fundacji.

Polska Komisja Akredytacyjna rozpoczyna nową kadencję

W styczniu 2016 r. rozpoczęła się piąta kadencja Polskiej Komisji Akredytacyjnej przewidziana na lata 2016-2019. W 90-osobowym składzie, powołanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, znaleźli się przedstawiciele PW.

Kompozytowy most z udziałem PW już gotowy

W Błażowej pod Rzeszowem dobiega końca budowa pierwszego polskiego mostu drogowego wykonanego w innowacyjnej technologii kompozytowej. Zespołem stołecznych naukowców kierował dr inż. Rafał Molak z Politechniki Warszawskiej.

Troje naukowców z PW laureatami programu Lider NCBR

34 młodych naukowców uczestniczyło w gali wręczenia nagród w VI edycji programu Lider. Wśród nagrodzonych znalazły się również trzy projekty z Politechniki Warszawskiej. Nagrody otrzymali: dr inż. Jarosław Judek, dr inż. Marta Bojarska oraz dr inż. Agnieszka Łękawa-Raus.

Piękny umysł rycerza holografii - prof. Małgorzata Kujawińska 3D

Senator Politechniki Warszawskiej oraz członek Zakonu Rycerzy Holografii. I choć świat ogląda przez pryzmat amplitud i fal świetlnych, jej spojrzenie ma szerszy horyzont. Obejmuje człowieka.

Dodatkowa rekrutacja Komisji Fulbrighta

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłasza dodatkową rekrutację na przyjęcie naukowca w ramach Programu Fulbright Specialist w semestrze letnim roku akademickiego 2015/16. O przyznanie stypendium, trwające od 14 do 42 dni, instytucja zapraszająca może ubiegać się do 15 grudnia 2015 roku.

Ruszyła rekrutacja programu pre-akceleracyjnego dla naukowców

W połowie listopada br. w Centrum Przedsiębiorczości Smolna rusza program alfa.ac, którego celem jest wsparcie ambitnych naukowców i innowatorów z całego kraju, pragnących skomercjalizować swoje prace naukowe.

Awatary 3D w służbie Fryderyka Chopina i Chińskiego Króla

Zakład Technik Wirtualnej Rzeczywistości Wydziału Mechatroniki PW nadaje obiektom cyfrową nieśmiertelność. O tradycji, która czerpie z nowoczesnych technik skanowania 3D opowiada dr hab. inż. Robert Sitnik, Kierownik Zakładu.

Dr hab. inż. Patrycja Ciosek z Nagrodą Ministra

12 października 2015 r. wybitni polscy akademicy odebrali Nagrody Ministra. Wśród nich znalazła się dr hab. inż. Patrycja Ciosek z Zakładu Mikrobioanalityki Wydziału Chemicznego PW, która otrzymała Nagrodę za osiągnięcia naukowe I stopnia.

Stypendyści Fulbrighta z Politechniki Warszawskiej

W 2014 roku minęło 55 lat odkąd realizowany jest w Polsce Program Fulbrighta. Udział w zaszczytnym gronie stypendystów ma również Politechnika Warszawska.

Otwartość dla współpracy. Tydzień Otwartej Nauki 2015

Zbliża się tegoroczny Tydzień Otwartej Nauki - Open Access Week. Jego 8 edycja obchodzona będzie na całym świecie w dniach 19-25 października. Polskie obchody objęła patronatem prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego . 

Experimentum Simplex Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Popularyzatorzy nauki z polskich uczelni postanowili zainteresować uczniów doświadczeniami z chemii i fizyki. We współpracy z MNiSW nagrali krótkie materiały filmowe, które mogą okazać się bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręcznika.

Zespół badawczy PW prezentuje wyniki badań nad systemami bezzałogowymi

Politechnika Warszawska i firma Lockheed Martin zaprezentowały wyniki zaawansowanego programu badań stosowanych, dotyczących integracji i optymalizacji systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Baza In Pro Badania dostępna w Bibliotece Głównej PW

Biblioteka Główna zakupiła dostęp do bazy In Pro Badania, która wspomaga proces przeprowadzania badań w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych oraz znaków towarowych.

Realny byt auta ze snu. Politechnika dodaje gazu marzeniom

Arrinera Hussarya przenosi nas w krainę jutra. Zastosowane niej rozwiązania powstały w głowach naukowców Politechniki Warszawskiej, a już jutro pozna je cały świat. Lakier odporny na zarysowania? A może ochrona z kevlaru? Poznajmy zalety supersamochodu!

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI