Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka

Nauka

Nagroda ATRA im. Martina Lowsona dla doktoranta Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

Mgr inż. Waldemar Grabski z Instytutu Informatyki WEiTi otrzymał nagrodę im. Martina Lowsona przyznawaną młodym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania na polu ATN (Advanced Transit Systems).

Projekty studentów z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW docenione

W ramach programu MNiSW „Najlepsi z Najlepszych” cztery projekty z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa otrzymały dofinansowanie, które pozwoliło rozwinęło rozwinąć skrzydła młodym projektantom z PW.

„Steganografia jest tancerką”. Ukryte rytmy prof. Krzysztofa Szczypiorskiego

Poprzez subtelną zmianę tempa muzyki tanecznej prof. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW zakodował informację w sposób, który jest niesłyszalny dla człowieka.

Naukowcy z PW badają świecące kropki kwantowe

Kropki kwantowe można z powodzeniem dopasowywać do konkretnych potrzeb za pomocą nowoczesnych reakcji z udziałem jonów miedzi. To o tyle ciekawe, że we wcześniejszych doświadczeniach miedź zawsze niszczyła zdolność do świecenia.

Ustawa o innowacyjności już niebawem

Resort nauki chce, by tzw. mała ustawa o innowacyjności, wprowadzająca m.in. ulgi podatkowe i uproszczenia dla inwestujących w badania i rozwój, weszła w życie od stycznia 2017 r., a docelowa duża ustawa o innowacyjności - rok później.

Procenty B-droida w czosnku południowym

Całkiem niedawno pisaliśmy o sukcesach B-droida z Politechniki Warszawskiej. Dziś przyjrzymy się liczbom, które potwierdzają skuteczność zaproponowanego rozwiązania zastosowanego w autonomicznym układzie zapylającym.

Polowe sukcesy B-droida z Politechniki Warszawskiej

Stworzony przez naukowców z PW automatyczny system do zapylania roślin przeszedł pozytywnie testy polowe. B-droidowi udało się przenieść pyłek z kwiatu na kwiat na uprawach truskawek i czosnku. Testy potwierdziły również biologiczną skuteczność zrealizowanego procesu zapylania.

Piłkarskie ochraniacze prof. Mikołaja Szafrana

Komfort zawodnika na boisku jest kluczowy, a tym bardziej jego bezpieczeństwo. Specjalne ochraniacze opracowane przez zespół prof. Mikołaja Szafrana sprawią, że piłkarz niemal nie odczuje bólu zadanego przez przeciwnika. Energię kopnięcia pochłonie ochraniacz.

Fotokataliza - skuteczna metoda oczyszczania powietrza

Są miejsca, które pachną inaczej. Fotokatalityczne systemy oczyszczania powietrza mogą sprawić, że ich woń nie będzie już dla nas tak uciążliwa. Na czym polega skuteczność zastosowanego rozwiązania?

Złoty Inżynier 2016 dla prof. Janusza Zielińskiego

Podczas XXV Kongresu Techników Polskich i III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich prof. Janusz Zieliński, Prorektor PW ds. Filii w Płocku uzyskał tytuł „Złoty Inżynier 2016” w kategorii nauka.

Profesor Krzysztof Kulpa laureatem Programu Ambasadorów Kongresów Polskich

3 czerwca 2016 r. kapituła Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, wyłoniła tegorocznych laureatów Programu. Jednym z nich został prof. Krzysztof Kulpa z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

ikorol - rewolucyjny preparat antykorozyjny wynalazkiem inżynierów z Politechniki Warszawskiej

W Laboratorium Procesów Technologicznych (LPT) Wydziału Chemicznego PW powstał preparat na rdzę i korozję, który z sukcesem sprawdza się na wymagających podłożach. Możemy go kupić m.in.  w sklepie internetowym.

Poznaliśmy twórców „Ustawy 2.0”

Uniwersytet SWPS, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Instytut Allerhanda - z tymi instytucjami związane są trzy zespoły, które opracują założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym - ogłoszono na konferencji w resorcie nauki. Udział w pracach nad ustawą ma również Politechnika Warszawska.

MNiSW przybliża losy absolwentów szkół wyższych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdrożyło właśnie ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Podobne badania prowadzi również Biuro Karier Politechniki Warszawskiej.

Prof. Piotr Wolański dwukrotnie uhonorowany

Prof. Piotr Wolański został wybrany do Komitetu Wykonawczego Akademii Inżynierskiej w Polsce. Naszego wybitnego naukowca uhonorowano również Błękitnymi Skrzydłami przyznawanymi wspólnie przez redakcję Skrzydlatej Polski i Krajową Radę Lotnictwa, przy wsparciu Aeroklubu Polskiego.

Antoni Kocjan i „Akcja V-1 i V-2”

O słynnym konstruktorze szybowców i motoszybowca Bąk - Antonim Kocjanie, który podczas wojny przyczynił się do rozszyfrowania tajemnicy niemieckich pocisków V-1 i V-2, opowiada inż. Andrzej Glass.

Nowy model rozszczepienia jądra atomowego z udziałem Politechniki Warszawskiej

Międzynarodowy zespół badawczy z prof. Piotrem Magierskim z Politechniki Warszawskiej opracował nowy model rozszczepienia jądra atomowego. Obliczenia zostały wykonane na superkomputerze Titan w Tennessee (USA).

Prenominacja Politechniki Warszawskiej do Nagrody Kryształowej Brukselki 2016

Politechnika Warszawska znalazła się w gronie dziesięciu uczelni, w kategorii Nauka - Uczelnie i Instytuty, z których zostanie wyłonionych pięciu nominowanych - kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki. Laureatem tego wyróżnienia nasza Uczelnia została w 2013 r.

Daleki zasięg mewiego płata. Zygmunt Puławski w soczewce Andrzeja Glassa

Zygmunt Rafał Puławski (1901-1931) jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów lotniczych, a zarazem absolwent PW znany jest jako twórca samolotów PZL P. Sylwetkę „Ikara” tamtych czasów przybliża inż. Andrzej Glass.

Płynna kamizelka kuloodporna wśród innowacji roku

Za najbardziej obiecujący wynalazek wśród polskich innowacji technicznych minionego roku internauci uznali kamizelkę kuloodporną wypełnioną płynem. Pomysł realizowany we współpracy z PW zdobył „Soczewkę Focusa” i ma szansę na zrewolucjonizowanie przemysłu obronnego. 

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI