Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka

Nauka

Wynalazki z PW nominowane do SOCZEWEK FOCUSA 2016

W bieżącym roku aż cztery projekty stworzone na PW zostały nominowane do Soczewek Focusa. Wśród nich znajdziemy rakietę TuCan, zapylającego B-droida, sztuczną krew, chip minitorujący zdrowie - BioSoC. Głosowanie potrwa do 31 marca 2017 r.

Mobilna Wytwornica Ciekłego Azotu dziełem studentów z PW

Potrzebowali źródła ciekłego azotu do pokazów i badań naukowych, więc postanowili, że sami skonstruują takie urządzenie. Po 10 miesiącach pracy studenci Politechniki Warszawskiej mogli już z dumą zaprezentować swoje dzieło - Nitrogenosa.

Zachęcamy do wsparcia projektów naukowców z PW w konkursie na innowację roku 2016

Aż 5 wynalazków zaprojektowanych przez naukowców Politechniki Warszawskiej bierze udział w konkursie Connecting People to Technology. Głosy można oddawać do 28 lutego 2017 r.  

Dział Badań i Analiz CZIiTT PW zaangażowany w międzynarodowy projekt GETM3

W dniach 26-27 stycznia br. w Newcastle Business School odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt Global Entrepreneurial Talent Management 3 - GETM3. To 4-letni projekt badawczy, w którym dużą rolę odgrywają mobilności naukowców.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Wywiad z prof. T. Wierzchoniem z Wydziału Inżynierii Materiałowej

Nagroda Mistrza Techniki, sztuczne serce, kosmiczna misja. Mało? Na pewno. Prof. Tadeusz Wierzchoń ma zawsze coś do powiedzenia. I do zaprezentowania. Niewielką część swojego pokaźnego dorobku przybliża już dzisiaj Czytelnikom Biuletynu PW.

Przedstawiciele PW w składzie Rady Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki

W styczniu 2017 roku powołano Radę Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki, która funkcjonować będzie w ramach jednostek badawczych Ministerstwa Cyfryzacji. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej.

Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Jednostki naukowe i przedsiębiorcy do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Porozumienie w tym zakresie podpisali wicepremier M. Morawiecki oraz dyrektor ESA J. Woerner.

Prezes Rady Ministrów przyznała nagrody dla najwybitniejszych uczonych. Wśród wyróżnionych - naukowcy z PW

Premier Beata Szydło przyznała nagrody za działalność naukową, naukowo-techniczną, i artystyczną oraz za rozprawy habilitacyjne i doktorskie w 2015 r. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z PW: prof. Włodzimierz Choromański z zespołem, dr inż. Edyta Wawrzyńska oraz dr inż. Mariusz Zdanowski.

Naukowcy z PW opracowali pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory

W Politechnice Warszawskiej powstała linia autorskich mikroprocesorów 32-bitowych. AGAT, ADELIT i AZURYT to nazwy mikroprocesorów 32-bitowych opracowanych przez naukowców z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW do wykorzystania przez polski przemysł elektroniczny.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje nagrody naukowcom z PW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał prof. Janowi Szmidtowi i prof. Jerzemu Woźnickiemu nagrody indywidualne. Prof. Tadeusz Wierzchoń i dr hab. inż. Mariusz Zdrojek, prof. PW otrzymali Nagrody Ministra.

Stanowisko MNiSW na temat sytuacji studentów z zagranicy w Polsce

Za Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamieszczamy komunikat dotyczący warunków studiowania i bezpieczeństwa zagranicznych studentów w Polsce.

Wyróżnienie CSZ PW dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Profesor Henryk Skarżyński został uhonorowany wyróżnieniem Centrum Studiów Zaawansowanych PW „Laus tibi, non tuleris qui vincula mente animoque” nazywanym „Kosmosem Pitagorasa”. Pamiątkowa statuetka została przyznana po raz trzeci.

Dr inż. Tomasz Trzciński z WEiTi PW na liście „New Europe 100”

W setce finalistów projektu „New Europe 100” jest 22 Polaków, a wśród nich dr inż. Tomasz Trzciński, adiunkt w Instytucie Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW - twórca aplikacji Remedio. 

Prof. Zbigniew Florjańczyk Profesorem Honorowym AJD

23 listopada 2016 r. prof. Zbigniew Florjańczyk odebrał godność Profesora Honorowego Akademii Jana Długosza. Częstochowska uczelnia przyznanie tytułu ogłosiła podczas uroczystego posiedzenia Senatu.

Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW członkiem Rady do Spraw Cyfryzacji

Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej, dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW 21 listopada br. został wybrany przez minister Annę Streżyńską na członka Rady do Spraw Cyfryzacji drugiej kadencji.

Już jest pierwsza latająca sztuczna pszczoła z PW

Po sukcesach jeżdżącego, przyszedł czas na latającego B-Droida. Dr inż. Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej i jego zespół skonstruowali autonomiczne urządzenie latające, które może zapylać rośliny.

Dr inż. Marek Kisilowski w Narodowej Radzie Rozwoju

Dr inż. Marek Kisilowski z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej został zaproszony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do udziału w pracach Narodowej Rady Rozwoju.

Wszystkiego dosięgnąć i wszystko zobaczyć. O praktycznym wymiarze ergonomii opowiada prof. Ewa Górska

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy pozwala zmniejszyć zarówno stres, jak i obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Co jeszcze wpływa na nasz komfort?

Phil Kaufman Award 2016 dla prof. Andrzeja Strójwąsa

Profesor Andrzej Strójwąs, światowej sławy autorytet m.in. w dziedzinie półprzewodników i diagnostyce uszkodzeń w układach scalonych otrzymał prestiżową nagrodę Phila Kaufmana za Pioneering and Sustained Contributions to Design for Manufacturing.

Polska Nagroda Innowacyjności 2016 dla badaczy z WEiTI

Zespół naukowców prowadzony przez prof. Witolda Pleskacza z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, otrzymał Polską Nagrodę Innowacyjności 2016 za projekt dotyczący GNSS (Global Navigation Satelite System).

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI