Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Dydaktyka / Platformy dydaktyczne w roku akademickim 2021/2022

Platformy dydaktyczne w roku akademickim 2021/2022

W roku akademickim 2021/2022 rozwijamy narzędzia elektroniczne do obsługi dydaktyki: Moodle ePW, MS Teams oraz USOSWeb. Ich celem jest wsparcie zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich w procesie komunikacji. Każde z nich ma jednak swoją indywidualną charakterystykę oraz przeznaczenie.

Moodle ePW

Platforma dedykowana obecnie komunikacji pomiędzy nauczycielami akademickimi a studentami, w szczególności w zakresie udostępniania materiałów dydaktycznych.

W roku akademickim 2021/2022 platforma Moodle ePW jest dostępna pod adresem https://moodle.usos.pw.edu.pl. W bieżącym roku zakładanie kursów na platformie jest możliwe na podstawie przynależności do grup zajęciowych lub uczestnictwa w przedmiocie poprzez USOSweb.

Kursy akademickie przeprowadzone na niej w roku akademickim 2020/2021 zostały przeniesione do archiwum i są dostępne dla nauczycieli akademickich pod adresem https://moodle2020.usos.pw.edu.pl. Mechanizm ten będzie stosowany również w kolejnych latach.

Microsoft Teams

Platforma dedykowana do bieżącej, synchronicznej komunikacji nauczycieli akademickich ze studentami. W bieżącym roku akademickim wprowadziliśmy nowe funkcjonalności:

• Możliwość tworzenia zespołów MS Teams na podstawie przynależności do grup zajęciowych lub uczestnictwa w przedmiocie. Zespoły będą mogły być tworzone przez prowadzących grupy zajęciowe lub koordynatorów przedmiotów, w tym przez nauczycieli akademickich.

Dotychczas istniejąca funkcjonalność dotycząca zakładania zespołów w aplikacji USOS zostanie wyłączona i przeniesiona do wersji webowej z zachowaniem już istniejących zespołów.

• Możliwość tworzenia zespołów MS Teams dla komisji egzaminów dyplomowych.

Wymienione powyżej funkcjonalności, podobnie jak w przypadku platformy Moodle ePW są uruchamiane poprzez USOSWeb.

W bieżącym roku akademickim uruchomiliśmy możliwość automatycznego przenoszenia ocen studentów zapisanych w Moodle ePW do protokołów przedmiotów w USOSWeb. Warto również przypomnieć, że gromadzenie punktów z prac podlegających zaliczeniu możliwe jest zarówno w module Sprawdziany USOSWeb, jak i module Oceny Moodle ePW. Zachęcamy do korzystania z modułu Oceny.

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry