Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Dydaktyka / Awans PW w QS World University Ranking

Awans PW w QS World University Ranking

W najnowszym rankingu QS World University Ranking Politechnika Warszawska została sklasyfikowana na miejscach 501-510 (awans z grupy 511-520 w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia). Jednocześnie utrzymała trzecią pozycję wśród uczelni z Polski.

W rankingu znalazło się 1300 najlepszych uczelni z całego świata (o 145 uczelni więcej niż rok temu), w tym 19 z naszego kraju (dwie nowe uczelnie z Polski: Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet w Białymstoku). Najwyższe miejsca spośród polskich szkół wyższych zajęły Uniwersytet Warszawski (308. pozycja) i Uniwersytet Jagielloński (309. pozycja). Wszystkie trzy najlepsze uczelnie w Polsce awansowały w tegorocznym rankingu.

Ranking QS WUR bierze pod uwagę sześć kryteriów: reputację w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczbę cytowań oraz liczbę studentów i pracowników z zagranicy. Zestawienie przygotowuje firma Quacquarelli Symonds, która specjalizuje się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych.

Najlepszymi uniwersytetami na świecie według zestawienia są: Massachusetts Institute of Technology (1. miejsce), University of Oxford (2. miejsce) oraz Stanford University i University of Cambridge (ex aequo 3. miejsce). W czołówce rankingu znajdziemy przede wszystkim uczelnie ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, ale są tam też przedstawiciele Szwajcarii, Singapuru oraz Chin.

QS WUR jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz US News Best Global Universities Ranking.

Źródło: BPiI PW

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry