Biuletyn PW / Modernizacja Uczelni / Politechnika Warszawska wprowadza nowy system identyfikacji wizualnej

Politechnika Warszawska wprowadza nowy system identyfikacji wizualnej

Nowe znaki, specjalna paleta barw, oryginalne czcionki - Politechnika Warszawska wdraża system identyfikacji wizualnej. Uczelnia chce wyznaczać trendy nie tylko w nauce, ale też w myśleniu o nowoczesnej instytucji.

- Ponad 100-letnia tradycja Politechniki Warszawskiej to dla nas ogromny powód do dumy - podkreśla prof. Jan Szmidt, Rektor PW - Niemniej jednak, budowanie Marki Politechniki Warszawskiej trwa nieustannie. Świat się zmienia, a my potrzebujemy nowych form przekazu informacji o Politechnice. Nasze działania są wyjściem naprzeciw najnowszym trendom w tym zakresie.

System Identyfikacji Wizualnej PW (SIW PW), został skonstruowany wokół hasła przewodniego - słów Alberta Einsteina: Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, które podkreślają siłę ludzkiej kreatywności.

Koncepcja SIW PW oparta jest na Księdze Marki PW przygotowanej przez zespół powołany w 2013 roku. Pod koniec ubiegłego roku konkurs na stworzenie systemu identyfikacji wizualnej wygrało studio graficzne Podpunkt z Warszawy.

- Kiedy zaczęłyśmy się mierzyć z tym zadaniem, bardzo szybko stało się dla nas jasne, że powinnyśmy oprzeć nowy znak Politechniki Warszawskiej na silnej, wyrazistej typografii - tłumaczy Emilia Bojańczyk ze studia graficznego Podpunkt, autorka projektu. - Oprócz logotypu Politechniki i znaków wydziałowych, system identyfikacji wizualnej operuje całą paletą symboli, które można wykorzystywać w grafikach, nadrukach, gadżetach.

Kluczową zmianą dotyczącą wizerunku PW jest nowy znak firmowy. W nowej identyfikacji wizualnej rozróżniamy:

• Znak podstawowy - logotyp nazwy Uczelni, napisany autorskim fontem Radikal WUT. Litera "W" skonstruowana jest w taki sposób, by po obróceniu o 90° tworzyła znak "" - ten matematyczny znak koresponduje z hasłem przewodnim identyfikacji.
  • Znak skrócony - litera "P" oraz "W" z podstawowego logotypu Politechniki Warszawskiej
  • Znak uroczysty - nawiązujący do tradycyjnego godła Uczelni.

Do budowania graficznych komunikatów Politechniki Warszawskiej określono 8 jednoznacznych i równorzędnych kolorów. Są to: słoneczny, morelowy, śliwkowy, miętowy, szafirowy, wrzosowy, grafitowy i mokka. Każdy Wydział ma ściśle przypisany dominujący, indywidualny duet kolorystyczny, ale do budowania swoich przekazów może też wykorzystywać barwy dopełniające z dostępnej gamy. W połączeniu z odświeżonymi znakami graficznymi pozwala to łatwo odróżniać wydziały, a jednocześnie identyfikować je z Politechniką Warszawską.

- Politechnika Warszawska wyznacza trendy i wysokie standardy w każdym aspekcie swojego funkcjonowania - zaznacza Rektor PW, prof. Jan Szmidt. - Nasza Marka jest znana i szanowana, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Musimy nieustannie dbać o to, żeby Politechnika, szczególnie w świadomości młodych ludzi, była kojarzona z nowoczesnością, wysokimi standardami nauczania i miejscem, które wciąż się rozwija.

Więcej informacji na stronie głównej Politechniki Warszawskiej: https://www.pw.edu.pl/.

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00