Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Ofiary zbrodni katyńskiej - relacja z konferencji

Ofiary zbrodni katyńskiej - relacja z konferencji

„Ofiary zbrodni katyńskiej - studenci, absolwenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej” - to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 9 grudnia 2019 r. w PW. Jej organizatorami byli: Politechnika Warszawska - Biuro Rektora oraz Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

Konferencję otworzył prof. Wojciech Wawrzyński, Prorektor ds. Ogólnych PW. - Chciałbym serdecznie przywitać rodziny ofiar zbrodni katyńskiej. Ta konferencja jest szczególna dla tych osób, upamiętnia ich osobistą tragedię - zaznaczył. Gości przywitał również Sławomir Frątczak, Kierownik Muzeum Katyńskiego - Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego. Wśród nich był m.in. Bogusław Winid, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszą część wydarzenia, którą poprowadził prof. Mirosław Nader - Pełnomocnik Rektora ds. dziedzictwa PW, poświęcono zbrodni katyńskiej i wciąż niezakończonemu procesowi odkrywania prawdy o niej. Podczas wykładów przypomniano historię powstawania Muzeum Katyńskiego w Warszawie, a także osoby związane z Politechniką Warszawską - ofiary zbrodni katyńskiej. Jak podkreślano podczas konferencji, wśród ofiar zbrodni katyńskiej było 262 studentów, absolwentów i wykładowców Politechniki Warszawskiej.

Podczas prezentacji w drugiej części interdyscyplinarnej konferencji, którą poprowadzili prof. Andrzej Jakubiak - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej oraz dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego, prelegenci mówili m.in. o badaniach naukowych zbrodni katyńskiej, metodach, sposobach i efektach poszukiwania śladów pamięci na relikwiach katyńskich czy identyfikacji przedmiotów grobowych w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Materiały konferencyjne zostaną wydane w formie monografii.

W Muzeum PW otwarto wystawę czasową „Politechnika Warszawska w zbiorach Muzeum Katyńskiego”, a także odbył się wernisaż fotografii prof. Krzysztofa Heyke „Nie tylko Katyń. Miejsca deportacji obywateli Rzeczpospolitej na Syberię”. Zdjęcia i eksponaty dostępne będą dla zwiedzających do końca stycznia 2020 r.

Konferencja była częścią obchodów Święta Politechniki Warszawskiej.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Powiązany materiał:
Ofiary zbrodni katyńskiej - konferencja naukowa w PW

Zdjęcia: Biuletyn PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku

Wrz