Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / O „Dniach Hoborskiego” w AGH i Nagrodzie im. Prof. Kazimierza Bartla dla Młodego Naukowca

O „Dniach Hoborskiego” w AGH i Nagrodzie im. Prof. Kazimierza Bartla dla Młodego Naukowca

Akademia Górniczo-Hutnicza w dniach 17-19 listopada br. obchodziła „Dni Hoborskiego - Święto Nauk Ścisłych”. Gościem specjalnym wydarzenia był dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW - Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą czterech wydziałów: Matematyki Stosowanej; Fizyki i Informatyki Teoretycznej; Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Energetyki i Paliw. Celem organizacji „Dni Hoborskiego” jest upowszechnienie i popularyzacja potrzeby rozwoju nauk ścisłych i świadomości ich właściwego nauczania, w szczególności w środowiskach nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i akademickich oraz w otoczeniu przedsiębiorców, którzy są konsumentami efektów pracy naukowców, a także potencjalnymi przyszłymi pracodawcami dla absolwentów szkół wyższych.

Medal dla Młodego Naukowca 2016/źr. Fundacja im. Prof. Kazimierza Bartla

Prof. Antoni Hoborski - wybitny matematyk - był pierwszym rektorem Akademii Górniczej (później AGH) w latach 1920-1922 i jednocześnie dziekanem Wydziału Górniczego. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i organizacyjna jest doskonałym  przykładem  łączenia idei podstawowych nauk ścisłych z aplikacyjnymi naukami technicznymi. Profesor złożył ofiarę życia w trakcie tzw. „mordu profesorów krakowskich” w 1940 roku. Dla upamiętnienia tej wyjątkowej postaci co roku przyznawana jest „Diamentowa Kula” – Nagroda im. Prof. Antoniego Marii Hoborskiego, wręczana naprzemiennie w dyscyplinach: chemii, matematyki i fizyki. W tym roku otrzymał ją, za całokształt dorobku, fizyk - prof. Jerzy Niewodniczański, były prorektor AGH i przez 17 lat prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Drugi od lewej: dr hab. Stefan Dziembowski, laureat Nagrody im. Prof. Kazimierza Bartla/
źr. Fundacja im. Prof. Kazimierza Bartla

W ramach uroczystości wręczono również Nagrodę im. Prof. Kazimierza Bartla dla Młodego Naukowca, przyznawaną przez Fundację im. Prof. Kazimierza Bartla. Otrzymał ją dr hab. Stefan Dziembowski za prace nad teorią tworzenia bezpiecznych systemów kryptograficznych w środowiskach nie w pełni zaufanych. Dr hab. Stefan Dziembowski jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Laudację wygłosił i nagrodę wręczał gość specjalny uroczystości, przewodniczący Rady Fundacji dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

W uroczystościach wzięli również udział liczni przedstawicieli kierownictwa AGH, wydziałów AGH oraz komitetów PAN związanych z matematyką, fizyką i chemią.

Podobny artykuł:
Kazimierz Bartel (1882-1941). Uczony w świecie polityki

Źródło: WZ PW
Zdjęcie w zajawce: AGH

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI