Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / 3. Forum Akademicko-Gospodarcze - relacja

3. Forum Akademicko-Gospodarcze - relacja

O współpracy nauki i biznesu w perspektywie wyzwań nowej dekady rozmawiali uczestnicy 3. Forum Akademicko-Gospodarczego, które odbyło się online w dniach 24-25 lutego 2021 r.

Konferencję otworzyli: Krzysztof Pietraszkiewicz - Prezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego (PFA-G) i Prezes Związku Banków Polskich, prof. Arkadiusz Mężyk - Przewodniczący KRASP i Wiceprezes PFA-G oraz prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej i Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

- Sytuacja pandemiczna całkowicie zmieniła optykę naszego postrzegania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Z jednej strony sfera gospodarcza została mocno dotknięta przez pandemię i ma swoje problemy z tego wynikające. Z drugiej strony ogromne oczekiwania kierowane w stronę świata nauki - oczekiwania dostarczania narzędzi umożliwiających zwalczanie samej pandemii, ale również jej skutków. To jest również możliwość nawiązywania współpracy pomiędzy nauką i biznesem w tym obszarze, współpracy tym bardziej ważnej, że przynoszącej rezultaty, które mogą pomóc nam wszystkim. Powinniśmy zastanowić się, w którą stronę ta współpraca w najbliższych latach będzie zmierzała - mówił prof. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący KRASP.

- Chciałbym zaapelować do przedstawicieli gospodarki o jedno, o dużo zaufania do potencjału polskich uczelni. Tkwi w nich ogromny potencjał. Potrafimy to udowodnić i jeśli państwo dacie nam taką szansę, to z pewnością o tym was przekonamy - podkreślał prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej, współorganizatora wydarzenia.

Konferencję otworzyły również wystąpienia: Jarosława Gowina - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, Przemysława Czarnka - Ministra Edukacji i Nauki, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W pierwszym dniu wydarzenia panel dyskusyjny pt. „Przedsiębiorstwa i uczelnie w realizacji Krajowego Planu Odbudowy i drodze do Gospodarki 4.0” poprowadził prof. Mariusz Malinowski, Prorektor PW ds. Nauki.

- Przed nami realizacja Krajowego Planu Odbudowy, polityki spójności na lata 2021-2027 oraz polityki zielonego ładu, które stwarzają wyjątkową szansę, przy efektywnym wykorzystaniu środków, na stworzenie kraju o wysokim poziomie innowacyjności. Jest to dla nas ogromna szansa na budowę społeczeństwa opartego na wiedzy - mówił prof. Mariusz Malinowski.

W drugim dniu konferencji uczestnicy rozmawiali o zmianach w relacjach uczelni z otoczeniem, a także możliwościach i barierach związanych z finansowaniem współpracy uczelni z przedsiębiorstwami.

Podsumowując wydarzenie, Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, podkreślił wagę współpracy i zaufania. - Zaufanie jest bardzo ważne do tego, żeby podejmować nowe projekty, planować i realizować pewne rozwiązania strategiczne, żeby prywatni przedsiębiorcy i obywatele chcieli inwestować - mówił. - Będziemy budować szeroką koalicję na rzecz rozwiązywania różnych problemów, tworzenia dobrego ekosystemu dla współpracy polskich uczelni i polskich przedsiębiorstw, we współpracy z administracją, samorządami - zakończył.

Nagrania z obu dni konferencji dostępne są TUTAJ>>

Opracowanie: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI