Biuletyn PW / KRASP/KRPUT/KRUW / KRASP / Rektor Politechniki Śląskiej przewodniczącym KRASP

Rektor Politechniki Śląskiej przewodniczącym KRASP

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk został nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) na kadencję 2020-2024. Na stanowisku zastąpi prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej.

Posiedzenie Zgromadzenia Plenarnego KRASP, które odbyło się w dniach 26-27 sierpnia 2020 r. w Krakowie, zamykało obecną kadencję 2016-2020 pod przewodnictwem prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej. Podczas obrad przedstawiciele władz uczelni dyskutowali m.in. o aktualnych problemach szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, a także funkcjonowaniu uczelni w niepewnym czasie pandemii COVID-19 w kontekście współpracy międzynarodowej czy organizacji kształcenia w nowym roku akademickim.

Korzystając z formuły zdalnej, rektorzy polskich uczelni wybrali Przewodniczącego KRASP na kolejne cztery lata. Został nim Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk. - Jednym z najważniejszych zadań w nowej kadencji będzie integracja środowiska akademickiego, współpraca, wspólne tworzenie potencjału badawczego i dydaktycznego. Niezwykle ważne, szczególnie teraz w warunkach epidemii, jest wzajemne wsparcie środowiska w kwestiach bieżących działań i optymalizacji zasobów, upowszechnianie dobrych praktyk i wiedzy zarządczej. Dalszy rozwój szkolnictwa wyższego wymaga budowania autorytetu i prestiżu polskich uczelni w kraju i za granicą. Niezbędne jest kształtowanie dobrego wizerunku KRASP w środowisku akademickim i otoczeniu społeczno-gospodarczym, reprezentowanie interesów i poglądów środowiska, działalność opiniotwórcza i opiniodawcza. W kontekście wdrażania zapisów ustawy 2.0 i początku kadencji rektorów, kluczowym zadaniem jest dbałość o zachowanie autonomii uczelni, kultywowanie dobrych tradycji akademickich i zasad etyki zawodu. Osiągnięcie tych szczytnych celów wymaga jednak zapewnienia właściwego finansowania i warunków do rozwoju badań naukowych oraz systemu kształcenia w Polsce - podkreślił w swoim przemówieniu.

W trakcie posiedzenia wybrano również zastępców przewodniczącego KRASP na kolejną kadencję. Zostali nimi prof. Jacek Popiel, Rektor Elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Michał Zasada, Rektor Elekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wybrani zostali także członkowie Komisji Rewizyjnej KRASP. Kończący swoją kadencję prof. Jan Szmidt otrzymał status Honorowego Przewodniczącego Konferencji.

Kadencja nowo wybranych władz rozpocznie się 1 września 2020 r.

KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki w rozumieniu Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych - członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie instytucję tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Ponadto, dziewięć szkół ma status uczelni stowarzyszonych. W uczelniach zrzeszonych w KRASP uczy się ok. milion osób, co stanowi 77% procent wszystkich studentów w Polsce.

Źródło: KRASP, Politechnika Śląska
Zdjęcie: Biuletyn PW

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać