Biuletyn PW / Galeria Niepodległej / Ławka z historią - podsumowanie projektu

Ławka z historią - podsumowanie projektu

Tegoroczne Święto PW jest ostatnim, któremu towarzyszy odsłonięcie specjalnych tabliczek na ławkach znajdujących się wokół fontanny Kampusu Centralnego PW. Zapraszamy do zapoznania się z biogramami wszystkich osób uhonorowanych w ramach trzech edycji akcji „Ławka z historią”.

Każda „ławka z historią” to wyraz podziwu dla dokonań ich patronów - profesorów, naukowców, wynalazców, organizatorów uczelnianego życia i wybitnych specjalistów związanych z uczelnią. To bardzo różne postaci, o odmiennych doświadczeniach i dokonaniach. Łączy je jedno - każda z nich jest ważna dla tożsamości Uczelni.

Pierwsze tabliczki z biogramami zostały odsłonięte w listopadzie 2018 r. Podczas inauguracji sylwetki uhonorowanych postaci przedstawili m.in. prof. Janusz Walo, ówczesny Prorektor ds. Studenckich, obecnie dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii, a także prof. Andrzej Pachuta reprezentujący Wydział GiK w Komisji ds. Historii i Tradycji w kadencji 2016-2020. Kolejne jedenaście tabliczek zaprezentowano w 2019 r.

Tegoroczne tablice poświęcone są następującym osobom zasłużonym dla Politechniki Warszawskiej:

  • Joanna Chmielewska, właśc. Irena Kuhn (1932-2013) - pisarka, autorka powieści sensacyjnych i kryminalnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Lesio”, „Klin”, „Nawiedzony dom”. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej „Blok”, w Energoprojekcie, w Biurze Projektów „Stolica”. Brała udział w budowie Domu Chłopa. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
  • Stefan Kuryłowicz (1949-2011) - architekt, autor projektów budynków handlowych, biurowych, przemysłowych, mieszkalnych i osiedli, m.in. stacji Metra Warszawskiego - Dworzec Gdański, osiedla zamkniętego Marina Mokotów, biurowców PLL LOT, Prosta Tower i Wola Center, Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Absolwent i profesor Politechniki Warszawskiej.
  • Maciej Władysław Grabski (1934-2016) - współtwórca inżynierii materiałowej w Polsce. Autor licznych prac z zakresu nauki o materiałach, głównie defektów sieci krystalicznej i ich wpływu na własność metali. Członek korespondent PAN, członek Komitetu Badań Naukowych i Zespołu ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki. Wieloletni Prezes na Rzecz Nauki Polskiej. Profesor Politechniki Warszawskiej, doktor honoris causa PW i AGH.
  • Andrzej Pszenicki (1869-1941) - polski inżynier budowlany i konstruktor. Autor konstrukcji mostów i innych budowli stalowych w Rosji, Estonii i Polsce, m.in. Mostu Pałacowego w Petersburgu, Dworca Głównego w Warszawie i mostu kolejowo-drogowego w Płocku. Autor cenionych podręczników. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Rektor i Prorektor Politechniki Warszawskiej.
  • Jan Podoski (1904-1998) - specjalista z zakresu trakcji elektrycznej, zasłużony dla elektryfikacji komunikacji miejskiej w Warszawie. Inicjator budowy metra w Warszawie. Ekspert ONZ. Uczestnik II wojny światowej. Absolwent i profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej.
  • Jerzy Sołtan (1913-2005) - architekt i teoretyk architektury, współpracownik Le Corbusiera. Współprojektant m.in. kompleksu sportowego Warszawianka, wnętrza dworca Warszawa Śródmieście i pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Brukseli. Profesor i dziekan Wydziału Architektury Harvard University, absolwent i doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Wizualizacje wszystkich tabliczek, które można znaleźć na ławkach głównego kampusu PW, prezentowane są na kanale Politechniki Warszawskiej na YouTubie.

Za realizację projektu odpowiedzialne było  Biuro ds. Promocji i Informacji PW współpracujące ściśle z prof. dr. hab. inż. Mirosławem Naderem, w kadencji 2016-2020 Pełnomocnikiem Rektora ds. dziedzictwa PW. 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Źródło i grafika: BPiI PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI