Biuletyn PW / Galeria Niepodległej / Koncert w hołdzie Stanisławowi Moniuszce

Koncert w hołdzie Stanisławowi Moniuszce

Po raz trzeci w historii „Wielkiej Muzyki w Małej Auli” spotkały się wszystkie zespoły artystyczne Politechniki Warszawskiej. 17 grudnia 2019 r. wystąpiły podczas koncertu pt. „Ja nic nowego nie tworzę” w hołdzie Stanisławowi Moniuszce.

W 200. rocznicę urodzin kompozytora, podczas widowiska taneczno-muzycznego, którego roboczy tytuł brzmiał „Halka w Strasznym dworze”, zaprezentowały się: Chór Akademicki PW, Orkiestra Rozrywkowa PW, Teatr PW oraz Zespół Pieśni i Tańca PW.

Prawie 200 studentów w niezwykle brawurowy, artystyczny sposób opowiedziało o geniuszu Stanisława Moniuszki. Motyw przewodni koncertu - uwertura symfoniczna „Bajka”, tzw. Opowieść zimowa - wprowadził widzów w atmosferę Wigilii i karnawału. Na ich oczach aktorzy Teatru PW oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca utworzyli śniegowego bałwana i szopkę wigilijną. Kolędy Chóru PW i „Kulig” Zespołu Pieśni i Tańca wspaniale dopełniły tę atmosferę.

„Tańce góralskie” z opery „Halka”, z projekcją afiszy z prapremier tej opery, to niezwykły popis połączonych orkiestr „The Engineers Band” oraz Zespołu Pieśni i Tańca. „Po nieszporach” wykonane na kliku poziomach Dużej Auli przez Chór PW i wspomniane wcześniej orkiestry zachwyciły widownię.

Pieśni Stanisława Moniuszki z tekstami typu „Wystrychnąć na dudka” czy „Przyszła kryska na Matyska” zaśpiewane przez solistów „The Engineers Band” i Teatru PW to studencki sposób na prezentację współcześnie opracowanych melodii kompozytora.

Brawurowo wykonany na trzech scenach mazur z IV aktu opery „Straszny dwór” wydawał się zakończeniem koncertu i tu nastąpiła niespodzianka. Po krótkim tekście podkreślającym skromność Moniuszki artyści, śpiewając „Prząśniczkę”, stworzyli wigilijny obrus i połamali się opłatkami z widownią.

Autorem scenariusza i reżyserii 114. koncertu z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli” był Janusz Chojecki. Za opracowanie muzyczne odpowiadali: Dariusz Łapiński, Robert Awesome, Marcin Partyka. Autorami choreografii byli: Janusz Chojecki, Klara Hadi, scenografii: Żaneta Siłkowska, projekcje opracowała: Katarzyna Zachara.

Koncert zrealizowany został z funduszu „Niepodległa” przy współpracy Biura Rektora oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Fotogalerię z koncertu można zobaczyć TUTAJ>>

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości 

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca PW
Zdjęcie: BPiI PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

16
Lis

V Ogólnopolska Konferencja Naukowa DEMIST'21

08:00 - 17 Lis 20:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI